Zpět na novinky

14.
Září
2015

Omega OO 6000 s Coulter sekciou

SHR Pereszlényi ako prvý otestoval sejačku Omega OO 6000 s novou Coulter sekciou. Arnold Pereszlényi hospodári na 600 ha a poskytuje aj služby v okolí Veľkých Ludiniec. Primárne sa zaoberá pestovaním repky, slnečnice, jačmeňa a pšenice.

Rozhodnutie pre sejačku Bednar

Ako každý poľnohospodár aj p. Pereszlényi pozná veľmi dobre podmienky na jeho území, a preto požiadal BEDNAR FMT o pomoc pri zostrojení „dokonalej“ sejačky, tak aby ju mohol využívať celoročne.

Jeho predpoklad bol, siať bez komplikácii zapchávania sa, na husto siate rastliny. Jeho požiadavka vychádzala z toho, že v jarných podmienkach sú súčasné sejačky ťažko použiteľné, aj napriek tomu , že majú ofsetové disky poprípade rotačné brány na prípravu pôdy. Táto koncepcia je vhodná do tvrdých a strniskových podmienok, avšak nefunguje pri ťažkých ílovitých pôdach hlavne na jar vo vlhku, vtedy je zalepovanie diskov ešte výraznejšie. Týmto procesom vzniknú tzv. rezance alebo hrudy na poli. Tie potom výrazne zabraňujú osivu vo schádzaniu poprípade nerovnomernému v schádzaniu.

Komentuje p. Pereszlényi na prvom stretnutí “Na svojich parcelách som už vyskúšal niekoľko sejačiek na husto siate obilniny, od rôznych výrobcov. Ani jedna sejačka zatiaľ nefungovala dobre a u každej sa diskové sekcie veľmi zalepovali. Ak by Bednar vedel nainštalovať rovný typ diskov pred sejacím ústrojen stvom som si istý, že to bude fungovať dokonale, bez vyťahovania nepríjemných hrúd na poli“

Typické útvary ktoré je vidieť pri siatí s so sejačkami disponujúcimi len s ofsetovou sekciou diskov.

Typické útvary ktoré je vidieť pri siatí s so sejačkami disponujúcimi len s ofsetovou sekciou diskov.


Kontrola rovinnosti výsevu v celej pracovnej šírke.


Komentuje p. Pereszlényi po vyskúšaní sejačky OO 6000 s Coulter sekciou: “Vidíte mal som pravdu tie disky nevyťahujú žiadne hrudy, spoločne s tým , že Omega funguje skutočne precízne satie na 2cm bez hrúd to bude porast pšenice naozaj pekný. Coulter sekciu stačí zahĺbiť na 4cm a dvojradové ofsetové disky úplne zodvihnúť, tie sa budú používať až na siatie repky kedy je pôda tvrdá a potrebuje pomôcť s narušením vrchnej vrstvy na dokonalé sejbové lôžko. „

Porovnanie dvoch susedných parciel. Na ľavej strane je evidentne súmernejšie schádzanie obilnín ako na susednej parcele.

Porovnanie dvoch susedných parciel. Na ľavej strane je evidentne súmernejšie schádzanie obilnín ako na susednej parcele.


Juraj Školka
juraj.skolka@bednarfmt.com
Tel.: +420 725 878 625