Novinky

Pásové zpracování půdy v severních Čechách

U soukromého zemědělce, pana Martina Rajtera z Moravěvsi na Ústecku, využívají moderní technologie k přípravě půdy. Díky nim měli i v letošním roce stabilní výnosy. V době naší návštěvy připravovali půdní profil pod řepku ozimou. Ta jim při letošní sklizni přinesla 4,2 t/ha. Jaké měli letošní výnosy a jak připravovali půdu pod řepky, se dočtete v tomto článku.

FERTI-CART-FC-3500-ve-spazeni-s¨-TERRASTRIP-ZN8R45

Kombinácia TN 3000 a čelného zásobníku FB 2000 F.

Obsluha stroje Martin Záborský na poli u Moravěvsi

Obsluha stroje Martin Záborský na poli u Moravěvsi.

Jak hospodaří Martin Rajter

Soukromý zemědělec hospodaří na přibližně 1 200 ha v Moravěvsi na Ústecku. Na svých polích pěstuje pravidelně kukuřici, vojtěšku, řepku, pšenici a ozimý ječmen. Kromě rostlinné výroby se zabývá i živočišnou produkcí. Má malý chov, který čítá okolo 60 krav na mléko. Postupně rekonstruuje celý svůj podnik. Aktuálně má postavenou novou halu na stroje a plánuje vybudovat nový kravín.

O tom, jak dopadly výnosy, nám sdělil zaměstnanec pana Rajtra, Martin Záhorský: „Řepku pěstujeme na 250 ha a výnos jsme u ní měli 4,2 t/ha. Ozimý ječmen byl loni zasetý také na 250 ha a sklidili jsme 7 t/ha. Největší plochu jsme měli pšenice. Loni jí bylo zaseto 700 ha a sklidili jsme téměř 8 t/ha. Kukuřice máme jen 25 ha, které jsou určené pro siláž.“

Pásové zpracování půdy s přihnojením do profilu

Pásové zpracování půdy s přihnojením do profilu.

TERRASTRIP ZN8R/45 zpracovává půdní profil do hloubky 40 cm

Čelný FERTI-BOX je možné použiť aj pri práci so strojmi iných značiek.

Příprava půdního profilu pod řepky

Martin Rajter je zastánce moderních technologií. I z toho důvodu připravuje půdu pod řepky pásovým zpracováním se souběžným přihnojením do profilu. Veškerá tato příprava a přihnojení probíhá během jednoho přejezdu. O ten se stará souprava FERTI-CART FC 3500 a TERRASTRIP ZN8R/45 agregovaná s traktorem John Deere 8370 R.

V den návštěvy jsme zastihli obsluhu stroje, Martina Záhorského, u Moravěvsi na poli o rozloze 15 ha. Práci stroje nám pečlivě okomentoval: „Se soupravou jezdím od minulého týdne. Z počátku jsem měl obavy, jak vše bude fungovat. Teď už je nemám. Nastavení je jednoduchéDávkování NPK vychází přesně. Dokonce jsme to i počítali a vychází to. Pro mě je radost s tím jezdit.

TERRASTRIP je dlátový pluh určený pro pásové zpracování půdy

TERRASTRIP je dlátový pluh určený pro pásové zpracování půdy.

FERTI-CART FC 3500 v kombinaci s TERRASTRIP ZN8R/45

FERTI-CART je přetlakový zásobní vůz pro přesné dávkování hnojiva.

Aktuálně jdu do hloubky 40 cm a jedu rychlostí 9 km/hod. Dávku NPK mám nastavenou na 200 kg na hektar. Za den jsem schopný udělat 25–30 ha. To záleží na konkrétním poli. Se soupravou jsem zatím udělal přibližně 70 ha. Kdybychom o víkendu neměli dožínky, tak už mám přes 100 ha,“ doplňuje s úsměvem Martin.

Stroje BEDNAR v Moravěvsi

U soukromého zemědělce pana Rajtera můžete při práci zahlédnout více strojů BEDNAR FMT. Aktuálně FERTI-CART FC 3500 a TERRASTRIP ZN8R/45. Dále MULCHER MM 7000TERRALAND TN 3000SWIFTER SE 10 000 a starý ECOLAND EC 4000.

Ing. Zdeněk Souhrada, BEDNAR FMT s.r.o.
zdenek.souhrada@bednarfmt.com
Marketingový specialista

Galerie

© 1997 BEDNAR • FMT s.r.o. • Dlouhá Ves 188 • 516 01 Rychnov nad Kněžnou – Česká republika