Menu
×
Co hledáte?
AKTUALITY - NOVINKY

Žlutá technika si našla místo na rodinné farmě u Slavíků

V obci Drahoz, v okrese Jičín, se nachází sídlo rodiny Slavíků. Slavíkovi hospodaří na výměře necelých 900 hektarů. Před dvěma lety se na rodinné farmě usadil první žlutý stroj značky BEDNAR, byl jím diskový podmítač řady SWIFTERDISC XO_F. Od té doby vlastní rodina již tři stroje BEDNAR. O důvodech pořízení těchto strojů i o samotném hospodaření jsme si povídali s Vojtěchem Slavíkem, synem majitele.

Začátky rodinného hospodaření se u Slavíků začaly psát kolem 90. let, na tradici dnes postupně navazuje nejmladší člen Vojtěch Slavík

„Jelikož se zabýváme čistě rostlinnou výrobou, máme v osevním plánu zastoupeny celkem minoritní plodiny – jetel inkarnát, kmín, mák. Mimo těchto plodin pak pšenici, cukrovou řepu, řepku ozimou a kukuřici. Organickou hmotu dodáváme do půdy s využitím lihovarnických výpalků, kejdy a posklizňovými zbytky,“ říká Vojtěch Slavík.

Hledali jsme jednoduchý, ale kvalitní diskový podmítač

Technika značky BEDNAR se na farmě prosadila mezi konkurenčními značkami. „Původně jsme uvažovali o pořízení nového kompaktoru, nakonec se to nějak sešlo, že jsme si během žní vyzkoušeli i diskový podmítač SWIFTERDISC XO_F o záběru 6 metrů. Na základě výborné kvality práce i toho, že se samotné nastavení a ovládání stroje zamlouvalo i obsluze, jsme se rozhodli pro pořízení verze s osmimetrovým pracovním záběrem. Stroj je vybaven speciálně tvarovanými agresivními disky o průměru 520×5 mm a velice oblíbeným typem zadního pěchu V-RING. V naších podmínkách si zejména pochvaluji práci agresivních disků, které i na těžkých půdách výborně pronikají do země,“ hodnotí práci syn majitele.

Přední podpěrná kola v kombinaci s dvouřadým rozložením zadních pěchů napomáhají k udržení nastavené pracovní hloubky

Diskový podmítač SWIFTERDISC XO 8000F o záběru 7,5 m agregují s traktorem CASE IH MAGNUM 335, dostatečný výkon zaručuje výbornou kvalitu práce

Značka BEDNAR pro mě byla vždy spojena s kompaktory

Mimo diskového podmítače pracuje u Slavíků i kompaktor SWIFTER SO_F. Kompaktor využívají především pro přípravu pozemků před setím jarních plodin – cukrové řepy nebo máku. „Poohlíželi jsme se po novém kompaktoru především z důvodu generační obměny, původní kompaktor jiné značky jsme vlastnili od roku 2006. Protože hospodaříme i na těžkých půdách, hledali jsme adekvátní stroj pro přípravu půdy před samotným setím secím strojem s diskovou sekcí pro přípravu půdy,“ popisuje výběr kompaktoru Vojtěch Slavík.

Kompaktor SWIFTER SO_F je na farmě využit především pro přípravu před setím jarních plodin

Zásluhou kombinace až osmi pracovních operací v jednom přejezdu je SWIFTER SO_F ideální volbou

Protože kompaktory BEDNAR vlastní v okolí i řada zemědělských podniků, rozhodli se i na základě výborných referencí právě pro SWIFTER. V Drahorazi si zvolili výbavu s předním hydraulicky ovládaným páskovým smykem Crushbar, dvěma řadami šípových radliček 270 mm, zadním crosskill válcem a finish válečkem.

Mechanická likvidace škůdců s využitím mulčovače

V Drahorazi vlastní i rotorový mulčovač MULCHER MZ 6000. Tento stroj pořídili z důvodu likvidace a kvalitního nařezání rostlinných zbytků po sklizni jetele inkarnátu. V dané oblasti mají problém i s nadměrným výskytem hlízenky v porostech řepky, proto si od mechanické likvidace slibují i zamezení jejího rozšiřování.

MULCHER MZ 6000 je populárním modelem širokozáběrového mulčovače. Žárové zinkování stroje přispívá k vysoké odolnosti vůči agresivním rostlinným šťávám

Zajímavostí na konkrétním modelu, který u Slavíků pracuje, je, že stroj je vybaven ventilátorem TRASH-FAN, který vytváří proud vzduchu a přes usměrňovací klapky ho směřuje do rizikových míst na povrchu mulčovače. Ventilátor tak zabraňuje ulpívání nečistot a rostlinné hmoty na stroji.

Nejnovější články

Další články
JOY OF FARMING
#
Shop BEDNAR
#
Posklizňové linky
#
Vyhledejte distributora
#
Objednejte předvádění
#
Dealer Area