Menu
×
Co hledáte?
AKTUALITY - NOVINKY

S dlátovým pluhem TERRALAND TN řeší v Rosovicích problém utužených půd

Rosovice se nachází asi 5 kilometrů jihozápadně od města Dobříš. Ve stejné obci se nachází i sídlo ZD Rosovice, zemědělského družstva, které obhospodařuje 2 700 hektarů zemědělské půdy. Na roční zkušenosti s dlátovým pluhem TERRALAND TN 3000HD7R jsme se do Rosovic vydali zeptat pana Maška, mechanizátora podniku.

První stroj od značky BEDNAR v podniku ZD Rosovice je dlátový pluh TERRALAND TN

Konkrétně si zde vybrali verze se sedmi slupicemi s hydraulickým jištěním jednotlivých slupic

Podnik s rozsáhlou živočišnou výrobou

Zemědělské družstvo Rosovice hospodaří na 2 700 ha zemědělské půdy. Z této výměry je 1 700 ha orné půdy, na které podnik pěstuje převážně ječmen, pšenici, řepku, kukuřici a luskoobilné směsi pro živočišnou výrobu. „Máme čtyři střediska živočišné výroby, chováme prasata na výkrm a přibližně 750 kusů dojnic. Provozujeme i vlastní BPS. Živočišná výroba i BPS je velkým zdrojem organické hmoty v podobě kejdy, digestátu a hnoje, který je potřeba adekvátně zapravit do půdy,“ popisuje Mašek.

Dlátový pluh jsme zastihli při práci během zapravení posklizňových zbytků po sklizni luskoobilných směsek

Malá vzdálenost mezi slupicemi a výborná práce ACTIVE-MIX slupic přispívá k výbornému zpracování půdy

Podmínky, které adekvátně prověří stroj

Podle slov mechanizátora podniku hospodaří v Rosovicích na různých typech půd. Převážně se jedná o těžké půdy s velkým množstvím kamení, jak jsme se mohli i během návštěvy sami přesvědčit. „O podrývání jsme začali uvažovat především kvůli utužení půd, často docházelo i k poškození pluhu. Když jsme orali, pluh nešlo dostat do země. Díky kvalitnímu narušení a zaklopení rostlinných zbytků ušetříme i na prostředcích pro ochranu rostlin,“ dodává mechanizátor podniku.

Do Rosovic jsme prostřednictvím autorizovaného obchodního partnera, společnosti DAŇHEL AGRO, dodali dlátový pluh TERRALAND TN 3000HD7R. Jedná se o dlátový pluh se sedmi slupicemi s roztečí 40 cm. Dlátový pluh je vybaven hydraulicky stavitelným zadním pěchem a přídavnými bočními pěchy, které eliminují riziko tvorby bočních hrůbků. Jednotlivé slupice jsou jištěny hydraulicky, což je pro extrémně kamenité podmínky výborné řešení, které zabraňuje poškození stroje a zvyšuje komfort obsluhy.

Mechanizátor podniku pan Mašek (vpravo) společně s obsluhou stroje Jiřím Šimonkem si práci stroje chválí

Do půd s velkým množstvím kamení, které v Rosovicích mají, jsou ideální karbidová dláta LONG LIFE

Proč dlátový pluh od značky BEDNAR?

„K pořízení dlátového pluhu od značky BEDNAR nás vedlo to, že tento stroj vídáme na polích u okolních zemědělců. například v Nečíně, kde využívají TERRALAND ještě od předchůdce značky BEDNAR. TERRALAND u nás v podniku využíváme pro narušení utužených půd, souvratí anebo vyježděných cest, které vznikají na polích v průběhu sklizně nebo aplikace. Některé pole podrýváme a rovnou do takto připravené půdy sejeme, jindy nejprve pozemek podryjeme, abychom ulehčili vstup do země pluhu a následně se oře, připravuje a seje. Dláta používáme s karbidem (verze LONG LIFE), v našich podmínkách vydrží přibližně 400 hektarů v závislosti na charakteru půd,“ shrnuje zkušenosti se strojem pan Mašek.

S námi je radost hospodařit
[email protected]
BEDNAR FMT s.r.o.

Nejnovější články

PF-2022
30.
Prosinec
2021

PF 2022

Děkujeme vám za spolupráci a projevenou důvěru v uplynulém roce. Do nově příchozího roku 2022 vám přejeme hodně zdraví, štěstí,…

Přečtěte si více

Další články
JOY OF FARMING
#
Shop BEDNAR
#
Posklizňové linky
#
Vyhledejte distributora
#
Objednejte předvádění
#
Dealer Area