Novinky

Plečkování cukrové řepy se blíží ke konci

V polském podniku Kombinat Rolny Kietrz nedaleko hranic s Českou republikou nově využívají meziřádkový kypřič BEDNAR ROW-MASTER RN 12 000 S o záběru 12 m. S ním v agregaci s traktorem John Deere plečkují od letošního jara 1 500 ha cukrové řepy. Více o podniku i plečkování vám přinášíme v této reportáži.

Kombinat Rolny Kietrz

Kombinat Rolny Kietrz patří mezi největší a nejlépe prosperující farmy v Polsku a také je největším producentem cukrové řepy v Polsku i Evropské unii. Kromě toho je nejvýznamnějším zaměstnavatelem v regionu, protože trvale zaměstnává více než 300 zaměstnanců.

Podnik hospodaří na 9 000 ha nedaleko hranic s Českou republikou. Na svých polích pěstuje ozimou pšenici, řepku, cukrovou řepu, kukuřici a další plodiny. Komě rostlinné výroby se zabývá také živočišnou produkcí. V té chová okolo 9 000 ks skotu, z toho cca 3 500 dojnic.

ROW-MASTER RN_S е предназначен за прецизна междуредова обработка и механична борба с плевелите

ROW-MASTER RN_S je určený pro přesné meziřádkové kypření a odstranění plevelů a plevelných řep

Култиваторът разрушава почвената кора, като внася повече въздух до растенията.

Plečka narušuje půdní škraloup, což přináší více vzduchu pro porost cukrové řepy

Za zmínku stojí také technický park, do kterého pravidelně investují. O tom svědčí i fakt, že vlastní 126 traktorů. Z toho 40 John Deerů, různých modelů a 16 JCB Fastracků. V  pestrém strojovém parku má své místo i meziřádkový kypřič ROW-MASTER RN 12 000 S, který využívají k plečkování cukrové řepy.

V podniku každoročně vyprodukují okolo 39 milionů litrů mléka a jsou schopni skladovat v centrálních skladech cca 70 000 tun různých plodin. Podnik také provozuje dvě elektrárny a čerpací stanici, kde může kdokoli natankovat.

Култиватора е с височина на рамката до земята (просвет) от 42 см

Světlost rámu meziřádkového kypřiče činí 42 cm

Работната ширина от 12 метра позволява да се обработват 24 реда.

Pracovní šířka 12 m zvládá plečkovat 24 řádků během jediného přejezdu

Plečka zvládá pracovat i se staršími traktory

Kombinat Rolny Kietrz vlastní techniku napříč několika generacemi. O tom svědčí i agregace 24 řádkové plečky ROW-MASTER RN 12 000 S o záběru 12 m od společnosti BEDNAR s traktorem John Deere 7810. Na plečce využívají optické navádění CultiCam, které zvládá navádět plečku již od 2 pravých lístků cukrové řepy.

Letošní meziřádková kultivace v podniku

V zemědělském podniku aktuálně plečkují 1 650 ha kukuřice a 1 500 ha cukrové řepy. Vzhledem k letošnímu počasí se jim nepodařilo vyplečkovat veškeré porosty cukrové řepy v průběhu května, kdy spadlo zvýšené množství srážek. Nyní je cukrová řepa již většího vzrůstu a podnik zvolil strategii ranního plečkování. To začíná okamžitě s rozedněním, ve 4:00.

Прецизното оптично водене на CultiCam, успява да насочи машината, започвайки дори само с две истински листа.

Přesné optické navádění CultiCam zvládá navádět již od 2 pravých lístků

Култивиране на 200-хектарово поле в близост до град Кетш, Полша

Plečkování na 200 ha poli nedaleko městečka Kietrz

Důvodů ranního plečkování je hned několik. Tím hlavním je, že cukrová řepa na noc přivírá své listy a jakmile se zvednou teploty, tak je pokládá k zemi, což zhoršuje podmínky pro plečkování. Dalším důvodem jsou příjemné ranní teplotní podmínky pro obsluhu stroje.

Průběh plečkování

Při našem příjezdu do podniku jsme společně s plečkou ROW-MASTER RN 12 000 S a její obsluhou vyrazili na 200 ha pole. Okamžitě po příjezdu na pole rozložila obsluha plečku tam, kde předešlý den práci ukončila, a pomocí naváděcí kamery CultiCam ji navedla na řádky cukrové řepy. Ta okamžitě rozeznala porosty a plečkování mohlo začít.

ROW-MASTER RN_S разполага с паралелограм, който не се нуждае от поддръжка

ROW-MASTER RN_S má bezúdržbový paralelogramový závěs pracovních jednotek

Култивиран вече ред на захарно цвекло

Vyplečkovaný řádek cukrové řepy

Plečka vybavená pracovními sekcemi s radličkami na flexi-slupicích nastavených na pracovní hloubku 6 cm začala při rychlosti 9 km/hod rovnoměrně odstraňovat půdní škraloup ve všech 24 řádcích. Tím došlo k provzdušnění půdy a základnímu odstranění plevelů.

Ing. Zdeněk Souhrada, BEDNAR FMT s.r.o.
zdenek.souhrada@bednarfmt.com
Marketingový specialista

Galerie

© 1997 BEDNAR • FMT s.r.o. • Dlouhá Ves 188 • 516 01 Rychnov nad Kněžnou – Česká republika