Zpět na novinky

09.
Leden
2015

Univerzální kypřič FENIX FO už kypří na farmě u Brožů ve Svinech v jižních Čechách

Farma pana Petra Brože hospodaří na cca 255 ha orné půdy v obci Sviny u Veselí nad Lužnicí v jižních Čechách. Na farmě provozují pouze rostlinnou výrobu, pěstují zejména pšenici, řepku, hrách a jarní ječmen. Mají kompletní vybavení na pěstování a posklizňovou linku na posklizňovou úpravu zrnin a jejich skladování. Pozemky jsou většinou na těžkých jílovitých půdách, které vyžadují hluboké zpracování a dokonalé promíchání a provzdušnění, než jen samotné zpracování pluhem. Proto se na farmě rozhodli pro zakoupení radličkového kypřiče FENIX FO 4000 o záběru 4 m navíc s pneumatickou výsevní jednotkou ALFA Drill pro výsev meziplodin (svazenky).

Rozhodnutí pro českou kvalitu a univerzální využití

Na trhu je mnoho kypřičů různých značek, jen jeden má však všechny následující přednosti a je jím stroj od české firmy BEDNAR FMT – FENIX FO. Stroj je určen pro univerzální použití od podmítky až po hluboké zpracování půdy do 35 cm. Má možnost práce bez zadních pěchů (válců) a to díky umístění pojezdové nápravy ve středu stroje a radlicemi za koly, tzn. zejména při hrubém zpracování půdy před zimou, může stroj pracovat, dokud ujede traktor v terénu. Pracovní hloubka je nastavena na nápravě a radlice za koly kypří stopu po kolech, takže je pozemek zpracován bez kolejí. Stroj má hydraulicky nastavitelná přední podpěrná kola a zadní pěchy, radlice jsou jištěny vertikálním non-stop jištěním proti přetížení na odpor začínající na 450 kg s maximem 700 kg, což zaručuje hluboké prokypření i v těch nejnáročnějších podmínkách při dosažení intenzivního kypření, míchání půdy a jejího dokonalého prokypření. Zárukou kvality je i masivní a pevný rám a díky tomu není FENIX žádné „chrastítko“ jako některé konkurenční stroje, ale je doslova na špičce ve své kategorii. Protože na české rodinné farmě pana Brože sází na kvalitu, spolehlivost a univerzálnost, rozhodli se pro zakoupení našeho českého kypřiče FENIX FO 4000.

Složení z transportní polohy pomocí hydrauliky je velmi komfortní a rychlé.

FENIX pana Brože je vybaven i výsevní jednotkou Alfa drill pro pneumatický výsev meziplodin, který p. Brož využívá zejména na svazenku.

Promíchání a provzdušnění půdy pro bohatou úrodu

Kypřič FENIX FO s vertikálním non-stop jištěním je ideální právě pro zpracování těžších půd před letním (řepka) a podzimním setím (ječmen a pšenice) místo orby. Stroj se umí dostat za dostatečně silného tahového prostředku opravdu až do téměř 40 cm a taková hloubka zpracování bohatě stačí i pro tak náročné plodiny jako je řepka se svým hluboko kořenícím kulovitým kořenem. Navíc půdu míchá a zároveň provzdušňuje, což je pro rostliny velmi důležité, aby měli dostatek vzduchu v půdě. A svým způsobem zpracováním půdy je možné za strojem FENIX rovnou sít a odpadá nám složitá a nákladná operace, jak zpracovat zoraný pozemek v těžké půdě, kdy nám vznikají obrovské neprovzdušněné balvany naorané půdy, které není vůbec jednoduché a levné zpracovat pro setí. Navíc má pluh většinou i problém v těžké půdě s dostatečným zahloubením, což např. řepka přímo vyžaduje, pokud chceme dosáhnout vysokých výnosů.

Vertikální ocelové non-stop jištění proti přetížení na odpor začínající na 450 kg s maximem 700 kg je zárukou kvalitní hluboké práce i v těch nejtěžších půdních podmínkách – radlice drží nastavenou hloubku a ta je zárukou dobrých kořenů rostlin.

Stroj na farmě jsme zastihli při podmítce po sklizni.

Obsluha stroje syn majitele Petr Brož mladší si práci se strojem velmi pochvaluje.

Pohled na kvalitně provedenou podmítku strojem FENIX FO.

VIDEO:

© 1997 BEDNAR • FMT s.r.o. • Dlouhá Ves 188 • 516 01 Rychnov nad Kněžnou – Česká republika