Zpět na novinky

06.
Únor
2014

Zpracování půdy svěřili v ZOD Zálabí strojům Bednar FMT

Zemědělské obchodní družstvo Zálabí sídlící v Ovčárech na Kolínsku obhospodařuje zhruba 3600 hektarů, na kterých pěstuje především pšenici, kukuřici, ječmen a řepku, své pozemky ale osívá i slunečnicí a bramborami. Zabývá se i živočišnou výrobou a to chovem dojnic a býků ve výkrmu. Půdní podmínky jsou různé, družstvo obdělává písčité půdy, které jsou méně úrodné a nejsou schopné příliš držet vodu, ale i těžké úrodné půdy, které jsou hůře zpracovatelné. V obou případech je tedy nutné zvolit co nejlepší agrotechniku.

Flotila strojů Bednar FMT

Zpracování půdy svěřili v ZOD Zálabí strojům značky Bednar FMT. Ve své flotile mají univerzální kypřič, dlátový pluh, podmítač a předseťový kompaktor. Tyto stroje navíc doplňuje ještě mulčovač posklizňových zbytků. Všechny stroje dodala firma STROM PRAHA a.s. středisko Habry. Největší ze strojového parku – dvanáctimetrový Swifter, který je v podniku od roku 2007, vám nyní blíže představíme.

 

  
 Hřídelový podmítač Preciser odpracoval v Ovčárech tisíce hektarů.Dlátový kypřič Ecoland je využíván na mělké i hluboké kypření.

 

Příprava i pro dva secí stroje

 

Swifter SS 12000 je tažený předseťový kompaktor se záběrem 12 metrů, který v podniku agregují s pásovým traktorem John Deere 9510RT a připravují s ním seťové lůžku pod všechny plodiny. Obsluha traktoru pan Libor Vyskočil si práci stroje velmi pochvaluje: ,,Se Swifterem jsem spokojený, po lehké úpravě páskových smyků to dělá opravdu super práci.“ Je rovněž spokojen s rychlostí a výkonem, zvládne připravovat i pro dva secí stroje najednou. V současné nabídce strojů Bednar je širokozáběrový Swifter nabízen v inovovaném provedení s označením SM a zahrnuje pracovní záběry od 14 až do 18 metrů.

 

  
 Swifter je ve stálé agragaci s pásovým traktorem John Deere.  Obsluha si chválí především kvalitu práce i při vyšších rychlostech.

 

 

Práce je efektivní i díky navigaci

Při práci s tak širokozáběrovým strojem je téměř nezbytné používat navigaci, aby se jízdy zbytečně nepřekrývaly a naopak nebyla vynechána místa bez zpracování. Obsluha tedy využívá navigaci AMS s přijímačem GreenStar 3000 a vše je ovládáno prostřednictvím dotykového displeje. Pan Vyskočil by za svým  500 koňovým traktorem rád viděl ještě větší záběr – 12 metrů je na tak výkonný traktor, který je navíc na pásech a lépe přenáší výkon na podložku, poměrně málo. Ideální by podle něj byl záběr 16 metrů, ale bohužel pozemky podniku jsou rozlohou velmi rozmanité.

Tímto děkujeme za projevenou důvěru a těšíme se na další spolupráci.

  
 Díky satelitní navigaci, která umožňuje práci ob líchu a díky plynulému otáčení soupravy bez vyhlubování na souvrati je předseťový kompaktor schopen připravovat i pro dva secí stroje.  Výkonný tahač by zvládl ještě větší záběr.

Bc. Iva Havlová
Referent obchodu a marketingu
STROM PRAHA a.s. – region Východ

Novinky

Chci stroj BEDNAR

Mám stroj BEDNAR

Ke stažení

O nás