Zpět na novinky

24.
Leden
2014

Ve Zbýšově připravují Swifterem pod všechny plodiny

Ve Zbýšově v okresu Kutná Hora sídlí Zemědělské družstvo “ Vysočina“ Zbýšov, které bylo založeno roku 1992 a nyní má své zázemí v bývalém areálu pily. Vlastní a obdělává 1 300 hektarů orné půdy a 200 hektarů luk v okolí Zbýšova a sousedních obcí Šeběstenice, Vlkaneč, Čejkovice a Dobrovítov. Pozemky leží v průměrné nadmořské výšce 394 m. n. m. a tímto se řadí do obilnářské zemědělské výrobní oblasti. Družstvo se zabývá především pěstováním obilnin, řepky a kukuřice, ale má rovněž rozsáhlou živočišnou výrobu.

Nákup nové techniky pro přípravu půdy

V roce 2011 začal podnik uvažovat o doplnění strojového parku na přípravu půdy. Agronom podniku pan Vančura říká: ,,Hledali jsme stroj, který udělá práci za dva. Který bude rychlý a výkonný, ale zároveň půdu perfektně připraví a půjde do ni rovnou zasít.“ Volba padla na předseťový kompaktor Swifter SO 6000 a následně stroj dodala firma STROM PRAHA a.s. středisko Habry prostřednictvím vedoucího obchodu Josefa Hamsy, který stroj aktivně předváděl a přesvědčil tak vedení podniku o jeho kvalitách.

  
 Výkon 210 koní traktoru John Deere 6210R je pro šestimetrovou verzi optimální.Se Swifterem se připravuje půda před setím téměř všech plodin.

Předseťová příprava pro všechny plodiny

Se Swifterem se v agregaci s traktorem John Deere 6210R připravuje půda před setím téměř všech plodin. Na podzim se po předplodině pozemek pouze zorá pluhem s packomaty a poté se jedním přejezdem Swifterem připraví finální seťové lůžko pro ozimou pšenici a ječmen. Pod řepku se pozemek přejede kompaktorem dvakrát. Na jaře pak připravují seťové lůžko i pro kukuřici. Pan Vančura je spokojený především s velmi dobrou drobivostí a také chválí vysokou odolnost stroje vůči kamenům. Rovněž vyzdvihuje nízkou spotřebu nafty, která je i díky automatické převodovce traktoru velmi příznivá.

 

  
 Agronom chválí velmi dobrou drobivost a odolnost vůči kamenům.    Swifter sjednocuje několik pracovních operací do jednoho přejezdu.

Na závěr shrnutí sezóny 2013

V podniku pracuje Swifter SO 6000 již od roku 2011 a za tři sezóny již připravil několik tisíc hektarů. I přes nepříliš úrodné půdní podmínky, které na Vysočině vládnou, se osvědčil a svou práci odvádí dobře v těžších půdách, i za vlhka. V roce 2013 panovaly poměrně nevlídné klimatické podmínky, ale i tak se v ZD “Vysočina“ Zbýšov dařilo. Nás těší, že se tak stalo i za přispění námi dodaných strojů a tímto děkujeme za projevenou důvěru.

Bc. Iva Havlová,
Referent obchodu a marketingu
STROM PRAHA a.s. – region Východ

Novinky

Chci stroj BEDNAR

Mám stroj BEDNAR

Ke stažení

O nás