Zpět na novinky

19.
Srpen
2013

Třetí sezóna Swifteru SO 5000 v Zeas Agro a.s. Rábín

Společnost Zeas Agro a.s. Rábín sídlí v Prachatickém okrese nedaleko obce Netolice. Hospodaří na celkové výměře cca 1200 ha z čehož 914 ha je určeno především k pěstování obilovin, řepky a ostatních krmných plodin pro potřeby živočišné výroby. Její základ tvoří chov skotu o celkovém počtu 660 ks. Součástí společnosti je také produkce ovoce kde na …

Společnost Zeas Agro a.s. Rábín sídlí v Prachatickém okrese nedaleko obce Netolice. Hospodaří na celkové výměře cca 1200 ha z čehož 914 ha je určeno především k pěstování obilovin, řepky a ostatních krmných plodin pro potřeby živočišné výroby. Její základ tvoří chov skotu o celkovém počtu 660 ks. Součástí společnosti je také produkce ovoce kde na celkové výměře 84 ha zajišťují zejména produkci jablek.

Když je čas předseťové přípravy, ale na poli je ještě mokro

Příchod slunného a teplého jara si letos dal opravdu na čas a tak jsme v Rábíně zastihli traktoristu společnosti pana Radka Lahodného při zpracování hrubé brázdy před setím jarního ječmene. Na výměře cca 20 ha nedaleko obce Malovice byly ještě v polovině měsíce dubna patrné známky podmáčených míst, ale protože čas již opravdu tlačil bylo nezbytné i takto problematický pozemek připravit pro setí. Náš Swifter je díky vynikajícím výsledkům při zpracování půdy v Rábíně váženým pomocníkem a tak ani traktorista společnosti po tříletém používání stroje nešetřil chválou. Dle jeho slov: „Swifter je ideální stroj do hrubé brázdy. Jedním přejezdem zvládnu 90% pozemku, jen před řepkou beru některá místa dvakrát“ bylo vidět, že s prací stroje je opravdu spokojen. Kompaktor je v Rábíně obvykle agregován s traktorem JD 8120 o výkonu 210 HP a proto ani v náročnějších podmínkách nejeví tahový prostředek výraznější známky zatížení.

  
 Na poli v Rábíně bylo opravdu ještě vlhko. Stroj v předseťové přípravě na vlhké půdě.

 

Speciální úprava odpružení do velmi těžkých půd

 

Oblast okolo Rábína a Malovic je vyhlášeným místem velmi těžkých a jílovitých půd. Z toho důvodu bylo nutné asi po roce a půl používání dodatečně upravit náš stroj pro takto extrémně náročné podmínky. Po dohodě s mechanizátorem podniku panem Lukášem Mullerem byla tedy provedena výměna klasických listových per na odpružení rámu stroje za silnější (z řady kompaktorů SE) a tak je nyní spokojenost opravdu stoprocentní. Ani pravidelná údržba stroje však nečiní obsluze žádná omezení. Jak Radek Lahodný s úsměvem dodává: Je to fakt nenáročný stroj. Ob den ho namažu, a když se náhodou stane, že odejde ložisko tak je to za chvíli vyměněné a já jedu zase dál.

  
 Swifter SO 5000 se speciální úpravou odpružení rámu do velmi těžkých půd. Spokojená obsluha stroje p. Radek Lahodný.

 

Se Swifterem jsou naše pole jako zahrádka

 

Čas jarní přípravy opravdu tlačil, ale ještě před odchodem jsme vyzpovídali obsluhu. Zajímalo nás kolik hektarů půdy průměrně zpracuje naším strojem: „No je to samozřejmě různé podle podmínek, ale na jednu sadu radliček je to přibližně 90 ha. Ale práce je to fakt parádní, po takové přípravě je pole jako zahrádka.“ Po těchto slovech jsme z Rábína opravdu odcházeli i my s pocitem radosti z dobře odvedené práce a opět se tak potvrdilo, že i po dlouholetém používání jsou naše stroje uznávaným členem strojového parku mnoha zemědělských podniků.

 

 

  
 Výsledek práce stroje po jednom přejezdu v hrubé brázdě. Stroj v akci v agregaci s JD 8120 o výkonu 210 HP.

 

 

Petr Bezděkovský
obchodní zástupce pro jižní a západní Čechy

Novinky

Chci stroj BEDNAR

Mám stroj BEDNAR

Ke stažení

O nás