Zpět na novinky

02.
Červen
2010

Technologie STROM v Chynoranech

Polnohospodářské družstvo Chynorany hospodaří nedaleko Trenčína na výměře 3500ha zemědělské půdy. I přesto, že se mnoho pozemků PD Chynorany nachází v kopcovité terénu, rozhodli se chynoranští investovat do širozáběrové techniky, která jim pomáhá zvyšovat produktivitu práce. A v této oblasti máme již řádku let bohaté zkušenosti, které se na této farmě dobře zúročily.

Polnohospodářské družstvo Chynorany hospodaří nedaleko Trenčína na výměře 3500ha zemědělské půdy. I přesto, že se mnoho pozemků PD Chynorany nachází v kopcovité terénu, rozhodli se chynoranští investovat do širokozáběrové techniky, která jim pomáhá zvyšovat produktivitu práce. A v této oblasti máme již řádku let bohaté zkušenosti, které se na této farmě dobře zúročily.

Po doporučení padla volba na STROM

Družstvo se zabývá jak rostlinnou, tak živočišnou výrobou, další novou aktivitou je provoz bioplynové stanice. Pěstuje plodiny typické pro danou oblast a s bioplynovou stanicí se zvýšil význam kukuřice, jednak jako siláž pro hovězí dobytek a jednak jako substrát do bioplynové stanice. Před dvěma lety se Chynoranští rozhodovali o koupi nové linky pro rostlinnou výrobu, která by zabezpečila zvýšení produktivity práce. Jako první byl zakoupen tahač a za ním následovaly širokozáběrové stroje. „Potřebovali jsme řešit náhradu za smykobrány, to jsme vyřešili Swifterem a diskovým podmítačem. V té době jsme již jeden širokozáběrový diskáč měli,ale cena náhradních dílů nás přiměla situaci řešit. Navíc jsme potřebovali větší průměr disků a těžší typ stroje proto jsme se rozhodli pro devíti metrový Preciser, na který jsme měli dobré reference ze Selic.“ říká mechanizátor družstva Ing.Stanislav Magdolen.

Peter Borcha (traktorista PD Chynorany) popisuje chytré skládání

Těžký disk zvládá práci i velmi suché podmínky


80ha za směnu při spotřebě 5,3l/ha a to v klidu

Swifter ST 12000 o záběru 12m byl dodán ve verzi s gama hroty na jaře roku 2008. Každé jaro stroj v Chynoranech připraví přes 700ha půdy a to zejména pro setí jarního ječmenu a již zmiňované kukuřice. Na polích s větším obsahem rostlinných zbytků by bylo vhodnější volit verzi SS tj. radličkovou z důvodu vyšší průchodnosti, na druhou stranu pro rychlou jarní přípravu ve vlhkých podmínkách je gama hrotová verze ST vhodnější. Mechanizátor Ing.Stanislav Magdolen říká o výkonu soupravy: „Za prodlouženou směnu se výkon pohybuje okolo 80ha. Tato plocha plně postačuje na setí kukuřice dvěma secími stroji. Souprava nemá důvod se hnát. Spotřeba pohonných hmot soupravy Fendt 936 a Swiftera ST je v kopcovitějším terénu 5.2l/ha na rovině pak 4.2l/ha. Spotřeba nafty v hrubé brázdě je vyšší 6-7l/ha“. Jednoduchým počtem si můžete dopočítat, že to odpovídá průměrné spotřebě 5,3l/ha v různých podmínkách.

Těžký disk je v určitých podmínkách jediným řešením

V létě stejného roku byl na sezónu do Chynoran dodán širokozáběrový podmítač STROM Preciser PM 9000. Velikost disků 660mm, celková váha stroje přes 11tun předurčují stroj k práci do větších hloubek. Preciser dnes řeší v Chynoranech velkou část podmítek. „Těžký disk je schopný pracovat i ve velmi suchých podmínkách, to krátký disk tak snadno nezvládne ,na druhou stranu spotřeba nafty je o něco vyšší, ovšem v případě našich podmínek a našich zkušeností je to pro nás výhodnější“ komentuje Ing.Magdolen. Podmínky každé zemědělské oblasti jsou odlišné, zatímco v Západní Evropě klasické diskové podmítače zažívají ústup, ve Východní Evropě, zejména v suších oblastech Rumunska, Bulharska a Maďarska, jsou klasické těžké „X“ disky jedinou možnou volbou. Radličky v takovýchto podmínkách nadělají hroudy, které když zaschnou tak je konec. Krátký disk má problém se do půdy vůbec dostat proto „X“ disky jsou zde velmi populární. I v Čechách i na Slovensku jsou oblasti, kde je těžký disk jedinou možnou volbou. Právě pro tyto podmínky jsme vyvinuli Preciser, který je v těchto podmínkách schopen odváděl dobrou práci. Aby dobře odolával náročným podmínkám, je jeho konstrukce skutečně robustí a je osazen dvěma řadami mohutných disků. První řada disků je zubatá a proto je její účinek na rostlinné zbytky a půdu mnohem agresivnější, než u druhé řady hladkých disků. Ruku v ruce tyto dvě řady disků odvádí přesně tu práci, která se od nich očekává. Celou operaci dokončuje, dle přání zákazníka, zavlačovač 1 až 3 řadý v kombinaci s finish válečkem.

Novinky

Chci stroj BEDNAR

Mám stroj BEDNAR

Ke stažení

O nás