Zpět na novinky

09.
Srpen
2010

Stylové žně s Wagonem v Blučině

Po dlouhé době čekání na ideální počasí a vlhkost se i v okolí obce Blučina, necelých 20 km od Brna, naplno rozjely žňové práce a mezi odvozy nemohl v zemědělské společnosti Cezava a.s. chybět Wagon WG 21000 s nástavkami 300mm, který je v podniku od jara letošního roku. Návěs byl během posledních měsíců nasazen i do stavebních prací, mimo jiné…

Po dlouhé době čekání na ideální počasí a vlhkost se i v okolí obce Blučina, necelých 20 km od Brna, naplno rozjely žňové práce a mezi odvozy nemohl v zemědělské společnosti Cezava a.s. chybět Wagon WG 21000 s nástavkami 300mm, který je v podniku od jara letošního roku. Návěs byl během posledních měsíců nasazen i do stavebních prací, mimo jiné odvoz písku a stavební suti, až nyní se ovšem jeho vlastnosti plně prověřily v zemědělské dopravě.
Podnik hospodaří na 1000ha orné půdy, v kukuřično – řepařské výrobní oblast a je výhradně zaměřen na rostlinnou výrobu, skladba plodin je rozsáhlá a zahrnuje např. i slunečnici či hrách. Jelikož se nacházíme na Jižní Moravě, nikoho nepřekvapí, že družstvo vlastní i 44 hektarů vinohradu, jenž je takovou menší chloubou podniku a koncovými uživateli hroznů jsou např. i Templářské sklepy Čejkovice.

Zemědělská společnost Cezava a.s. hospodaří na 1000ha orné půdy.

J. Dlabka si Wagon pochvaluje, dostal ho spolu s novým traktorem JD 7930.


Přispívá ke zvyšování efektivity dopravy

Když jsme přijeli do podniku na návštěvu, přesouvali se zrovna sklízecí mlátičky do krásného porostu pšenice.  A tady začala návěs u Wagon rušná směna, během které byl doslova v jednom kole, jelikož se výnosy na těchto pozemcích pohybovaly kolem 7,5 t/ha,. Jeho maximální využití ovšem omezovala váha, která je v podniku do maximální hmotnosti 20t, návěs tedy byl vždy plněn do 2/3 svého objemu a pobral dva plné zásobníky mlátičky Claas Lexion 580, což přibližně představuje 15 tun pšenice (při měrné hmotnosti pšenice 700kg/m3 a vlhkosti 14%). „Rád bych návěs plnil mnohem více, bohužel díky staré posklizňové  lince jsem limitován hmotnostně a tak raději vždy naberu 100% dvou zásobníků a i na počty to vychází lépe. “ vysvětluje traktorista, Jaroslav Dlabka, jenž na jaro krom návěsu dostal i nový traktor JD 7930, který bude po celou dobu tažným prostředkem návěsu. „Při dopravě jsem již zvyklý na delší trasy, které musím absolvovat, jako plus tedy vyzdvihnu vysokou stabilitu návěsu i při maximálních rychlostech, celkově se tak efektivita dopravy výrazně zvyšuje.“

Přednosti ocenili nejen zemědělci

Návěs byl již prověřen i v ostatních odvětvích a slova chvály zněla i u specializovaných dopravních firem. „Během jarních měsíců jsme návěs použili pro služby u dopravní společnosti, která se zabyvá zejména přepravou sypkých materiálů, majitelé si pochvali jednoduchost a kompaktnost celé vanové korby, ocenili také lepší průchodnost náročným terénem na stavbách, kam se běžné kamiónové návěsy jen těžce dostávají. Myslím si, že je perfektní, když je možno návěs použit ve více odvětvích a je tak možné zajistit jeho využití po co nejvíc dnů v roce, o což se mi snažíme u všech strojů,“ podotýká Josef Kebl, jenž má na starosti rostlinnou výrobu a veškerou mechanizaci v podniku.

Spokojený zákazník je nejdůležitější

Jak praxe ukazuje, vydat se v zemědělské dopravě „jednoduchou“ cestou byl dobrý nápad. Jednoduchá, kompaktní konstrukce korby i kvalita podvozku předurčuje Wagon k efektivnímu využití nejen v zemědělství, což ocení nejeden hospodář. Navíc případné provedení korby z vysoce odolného Hardoxu výrazně zvýší odolnost i při přepravách stavebních materiálů, jako třeba kameny atd. Proto nás těší, že si Wagon dokázal najít uplatnění nejen nárazově v zemědělství, ale také ve stavebnictví. Tím pomáhá majiteli lépe navracet investici, která do něj byla dána.

Novinky

Chci stroj BEDNAR

Mám stroj BEDNAR

Ke stažení

O nás