Zpět na novinky

30.
Duben
2012

Snadné zapravení digestátu se Swifterem

Zemědělská společnost ZEMOS Zubčice s.r.o. hospodaří nedaleko Českého Krumlova celkem na cca 1700 ha zemědělské půdy. Z toho na přibližně 1100 ha orné půdy se věnují pěstování obilovin, řepky a bílého máku. V roce 2011 zde zprovoznili novou bioplynovou stanici o výkonu 1000 kW …

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zemědělská společnost ZEMOS Zubčice s.r.o. hospodaří nedaleko Českého Krumlova celkem na cca 1700 ha zemědělské půdy. Z toho na přibližně 1100 ha orné půdy se věnují pěstování obilovin, řepky a bílého máku. V roce 2011 zde zprovoznili novou bioplynovou stanici o výkonu 1000 kW a tak jednatel společnosti p. Václav Honetschläger začal také řešit otázku vývozu a efektivního zapravení digestátu z této stanice. Zapravení odpadové hmoty bylo nutné provést bezprostředně po aplikaci na poli, aby se tak v maximálně možné míře zabránilo nežádoucímu úniku dusíkatých látek.                                                                                   

Jedním přejezdem se vyřešily tři úkoly

Hlavním požadavkem jednatele společnosti bylo jedním přejezdem vyřešit tři úkoly před samotným setím další plodiny. Těsně po aplikaci digestátu z bioplynové stanice bylo nutné jej efektivně zapravit, dále zarovnat kolejové řádky od těžké dopravní techniky a ještě dostatečně prokypřit zpracovávanou půdu před setím kukuřice. V ZEMOSu již v minulosti zkoušeli několik strojů konkurenčních značek, ale výsledek práce stále neodpovídal požadavkům vedení společnosti.

  
Souprava na aplikaci digestátu z bioplynové stanice. Pan Homola, p. Fišer a p. Honetschlager hodnotí práci Swifteru.

  Jedna jízda na koso a může se opět sít

Swifter SO6000 byl převezen na pole v Chabičovicích, kde již od ranních hodin probíhala aplikace digestátu z nedaleké bioplynové stanice. Jako tažný prostředek byl použit traktor Fendt Vario 927 o výkonu 270 Hp. Po rychlém nastavení a vysvětlení základních funkcí stroje vedoucím servisního oddělení p. Václavem Homolou začalo samotné testování. Hloubka byla nejdříve nastavena na 8 cm, ale hned v počátku testování se ukázalo, že po jednom přejezdu byly stále patrné kolejové řádky po těžké technice při aplikaci digestátu.

  
Rychlé nastavení pracovní hloubky a může se vyrazit. Výsledek práce Swifteru po jediném přejezdu.

                      

Úprava nastavení a může se pokračovat

Rychlou úpravou nastavení byla tedy hloubka nastavena na 10 cm a teprve potom byl s výsledkem práce p. Honetschläger spokojen. S úsměvem na tváři zhodnotil práci předseťového kompaktoru slovy: „Tak tohle je paráda, tohle se mi líbí“. Ani traktorista p. Aleš Kališ neskrýval známky nadšení, když hodnotil výsledek práce: „Je to fakt pěkný, oproti tomu co jsme už zkoušeli. Mě se to moc líbí. Musím říct, že i ty souvratě jsou po jednom přejezdu pěkně srovnaný“. Ani agregovaný traktor Fendt Vario 927 nejevil při pracovní hloubce 10 cm větší známky zatížení. Průměrná spotřeba paliva se pohybovala v průběhu celé práce okolo 6,5l /ha. Swifter SO6000 tedy v Zubčicíh uspěl na celé čáře.

  
Swifter při hloubce zpracování 10 cm.  V Zubčicích jsou s prací Swifteru spokojeni.

 

 

Petr Bezděkovský
obchodní zástupce pro jižní a západní Čechy

 

Novinky

Chci stroj BEDNAR

Mám stroj BEDNAR

Ke stažení

O nás