Zpět na novinky

10.
Leden
2011

Rodinná farma Šrámkových

V dnešní reportáži se ohlédneme do nedávné minulosti, za přípravou půdy v rodinné farmě Šrámkových, která se nachází v malebné vesničce Lukov ve Středních Čechách v okrese Kladno. Bratři Šrámkové hospodaří na 210 Ha, které jsou především kolem vesničky, nicméně největší pole o rozloze 45 Ha mají v 7 kilometrů vzdálených Mšeních-lázních. Na pozemcích pěstují pšenici, ječmen, řepku, ale i mák.  Aby vše stihli připravit na setí včas a s nízkými náklady, rozhodli se pro stroje STROM.

Sázka na jistotu…

Před čtyřmi lety si Šrámkovi koupili předseťový kompaktor Swifter SO 5000. Není divu, že vobla padla na tento stroj. Vždyť patří ve své kategorii mezi nejlepší na našem trhu. Stroj je v provedení SO osazen radličkovou pracovní sekcí, která dobře připraví secí lůžko jak pro řepky, tak i pro jarní setí. Slučuje v sobě až 7 pracovních operací do jediného přejezdu. Stroj  umožňuje díky své unikátní konstrukci osazení univerzálního rámu třemi různými pracovními sekcemi (radličky, gamma-hroty, disky)- tento systém se nazývá Swifter Concept (3v1).

Swifter je na farmě agregován s kolovým traktorem Lamborghini Champion 150 o výkonu necelých 160 koní. Při prvním přejezdu v hrubé brázdě (před setím řepky) se rychlost pohybuje mezi 8–9 km/h, při spotřebě zhruba 6 litrů na Ha. Za hodinu stihnou připravit přes 4 hektary. Než však vůbec začnou sít, trvají na tom, že se musí provést dva přejezdy. Druhá jízda je vždy o dost rychlejší, dosahují rychlosti až 15 km/h, přičemž výkonnost se zvedne o více než dva hektary.

Bratři Šrámkovi si kompaktor pochvalují.

Unikátní konstrukce Swifteru umožňuje výměnu 3 různých pracovních sekcí.

Snížení investičních nákladů…

V minulosti vlastnili bratři Šrámkové pouze 3 metrový podmítač, ale kvůli jeho malé výkonnosti ho potřebovali nahradit diskovým podmítačem o větším záběru. Cena samotného podmítače by byla vyšší, proto se rozhodli využít přednosti Swifter Conceptu a dokoupili pouze diskové sekce SwifterDisc XO 5000 s tandemovým drobícím válcem. Pouze jednoduchou výměnou pracovních sekcí proměníili svůj kompaktor na diskový podmítač krátké koncepce- SwifterDisc XO. Výměna jednotlivých sekcí pomocí elektrického utahováku trvala dvěma lidem zhruba 1,5 hodiny.

V době naší návštěvy se pracovní hloubka pohybovala kolem 8 cm. I když byla půda dost tvrdá, podmítač odváděl pěknou práci a hravě si pohrál i se zapravením velkého množství slámy v podobě rozpadlých balíků. Při rychlosti kolem 10km/h se stihnlo zpodmítnout až 5 Ha/h. Spotřeba traktorku Lamborghini Champion 150 se nepřehoupla přes 8 litrů.

Swifter Concept (3v1)- radličkovou sekci stačilo vyměnit za diskovou a rázem se z kompaktoru stal podmítač- a mohlo se začít s podmítkou.

Swifter Concept (3v1)- radličkovou sekci stačilo vyměnit za diskovou a rázem se z kompaktoru stal podmítač- a mohlo se začít s podmítkou.

Otestovali i univerzální kypřič…

Třetí víkend v září se bratři Šrámkové rozhodli otestovat novinku- univerzální kypřič Ecoland RT 3000 osazený radličkami. Tento stroj nabízí i menším zemědělcům užitek z univerzálního kypřiče s těžkým válcem a to i v agregaci s menšími traktory. Jeho chytrá konstrukce umožňuje demontáž tažné oje, čímž se ze stroje poloneseného stane stroj nesený a naopak. Navíc lze slupice osadit radličkami, mulch-mix dláty 2 různých šířek, nebo mulch-mix dláty s křídly. Tak přizpůsobíte stroj jak pro mělkou podmítku, středně hluboké kypření, tak pro hluboké kypření i v podmínkách s velkým množstvím rostlinných zbytků.

V Lukově stihli s Ecolandem připravit 55 Ha, přičemž práci stroje si velmi chválili. Traktor s Ecolandem dosahoval velmi dobré rychlosti, která neklesla pod 10 km/h. Hloubka zpracovaní byla 14 cm.

Ecoland EN- vertikální jištění každé slupice.

Odnímatelná oj je jednou z mnoha předností Ecolandu.

Se žlutou je spokojenost…

Se stroji STROM je v Lukově velká spokojenost a stejně jako my doufají, že se jejich „žlutá“ rodinka brzy rozroste.

Ing. Jan Bednář

Novinky

Chci stroj BEDNAR

Mám stroj BEDNAR

Ke stažení

O nás