Zpět na novinky

20.
Září
2010

Řešení podmáčených půd v Německu…

V letošním velice deštivém roce se problém se stojící vodou na pozemcích začal objevovat již po velmi intenzívnících jarních deštích, které zničili velkou část úrody nejen na jižním Slovensku, Moravě a Maďarsku, ale i v mnoha dalších zemích Střední Evropy. Po 3týdnech relativního klidu během června a července přišel velmi deštivý srpen, který velmi zkomplikoval sklizeň, ale také …

V letošním velice deštivém roce se problém se stojící vodou na pozemcích začal objevovat již po velmi intenzívnících jarních deštích, které zničili velkou část úrody nejen na jižním Slovensku, Moravě a Maďarsku, ale i v mnoha dalších zemích Střední Evropy. Po 3týdnech relativního klidu během června a července přišel velmi deštivý srpen, který velmi zkomplikoval nejen sklizeň, ale také následnou práci s půdou. Pokud se dnes podíváme na pole uvidíme v mnoha případech promáčené půdy, které zemědělcům znemožňují jak sklízet, tak půdu zpracovat. Stojící voda nejenže úrodu ničí, ale i mnohonásobně prodlužuje agrotechnické lhůty následných operací.

Zhutněná půda je na obtíž

Problém stojící vody je primárně zapříčiněn vysokými srážkami během realtivně krátkého časového úseku. Sekundárně je ale problém nutné vidět ve vysokém zhutnění pozemků zapříčiněné jednak těžkou mechanizací během žní a nepropustnou vrstvou, která se vytvořila několikaletým  používáním strojů na přípravu půdy ve stejných pracovních hloubkách.

Podmáčená půda je i u nás častým jevem.

Na podmáčených půdách můžete na klasické stroje zapomenout. Tam přichází na řaru unikátní dlátový pluh.


Podmáčené půda? Na klasická řešení zapomeňte!

Právě tento problém řeší i farmáři z východního Německa. A proto jeden z našich obchodní zástupců nabídl svému klientovi předvedení našeho dlátového pluhu, který je pro tuto situaci ideálním řešením.
Asi nemusíme uvádět, že v těchto podmínkách nemá téměř žádná zemědělská technika na zpracování půdy sebemenší šanci. Na pluh můžeme rovnou zapomenout- jeho tahový odpor je tak veliký, že ho tažný prostředek nemá šanci v takovémto „močálu“ utáhnout. A pokud ano, tak pluh skývu pořádně neotočí a navíc se tím nevyřeší ani problém podorniční vrstvy, jejíž narušení by přispělo k lepší absorpci nadměrných srážek.
Pokud přemýšlíte nad dlátovým kypřičem, tak pouze v případě, že si odmyslíte zadní válec. Ten se v těchto podmínkách tak zalepí, že je stroj k nepoužití. A pokud budete pracovat bez něj, budete mít stejný problém jako u pluhu- nedostanete se do takové hloubky, abyste narušili podorniční vrstvu a pomohli půdu prosušit.

Jak zpracovat promáčené půdy?

Ovšem existuje jeden stroj, který se i v těchto podmínkách osvědčil tak, že farmář u kterého se zkouška konala stroj nechtěl nechat odjet a ihned si ho koupil.
Je jím dlátový pluh Terraland TN. Jeho konstrukce umožňuje perfektní průchodnost všemi druhy půd (rozestup radlic je 85cm a světlost rámu 87cm). Díky nízkému tahovému odporu zpracujete i vysoce podmáčené půdy v hloubkách 35-45cm v závislosti na síle tažného prostředku a půdních podmínkám. Navíc narušíte nepropustné vrstvy, čímž umožníte vodě, aby se vstřebala do hlubších půdních vrstev a tak byla dobře využitelná pro delší kořenový systém rostlin jako je řepka ozimá, slunečnice atd.  Možnost využít Terraland na podmáčených pozemcích je ovšem více limitována průchodností traktoru než samotného Terralandu.

Perfektní průchodnost všemi druhy půd.

I přes vysokou lokální vlhkost a kaluže si dlátový pluh poradil na výbornou.


Přináší užitek ve všech podmínkách

A všechny své přednosti předvedl dlátový pluh i u východoněmeckého farmáře v oblasti polabí, kde byly pozemky velmi vlhké a dokonce místy stála voda. A do zpracování vybraných pozemků se pustil Terraland. Po chvilce bylo jasné, že je to skutečně nadstandardní stroj, který dokáže pomoci i v takových chvílích, kdy ostatní technika nechá zemědělce na holičkách. Náš německý obchodní zástupce byl prací dlátového pluhu nadšený: „To je pro tuto oblast skutečně velice zajímavé řešení. Do budoucna to vidím velmi pozitivně. V kombinaci s použítím předseťového kompaktoru Swifter (člen rodiny SWIFTER Concept) do toho můžete rovnou sít.“ Jak vidíte, tak tento technologický postup nabízí poměrně vysokou úsporou nákladů, oproti ostatním způsobům přípravy seťového lůžka.
Samozřejmě, že Terraland je možné použít nejen v těchto podmínkách. Chytré pracovní orgány a hrotové válce se samočištěním jsou schopny pracovat ve všech půdních podmínkách až do hloubky 65 cm. Do těchto hloubek se ovšem dostanete za lepších podmínek, proto doporučujeme použít dlátový pluh Terraland preventivně v příznivějším období. Tím dosáhnete ještě lepšího rozrušení nepropustných vrstev (než v hloubce kolem 40cm).

Celé předvádění se neslo v příjemné náladě. Terraland nezklamal a ukázal, že má skutečně co nabídnou i v těchto náročných podmínkách a že může být užitečný i německým farmářům.
Pokud se chcete o dlátovém pluhu dozvědět více, přečtěte si některou z našich starších reportáží, nebo si objednejte předvedení přímo na své farmě. Stačí jen kontakovat některého z našich obchodních zástupců a objednejte si předvádění na své farmě.

 

Ing. Jan Bednář