Zpět na novinky

09.
Listopad
2012

Poľný deň v Seliciach

10. Októbra sa konal 5. ročník celoslovenských dní poľa so zameraním na zber kukurice. Hlavným organizátorom tohto podujatia je združenie Agrion (Združenie výrobcov a predajcov pôdohospodárskej techniky v SR), ProfiPress a Agro-divízia Selice. PD Selice poskytla priestory na odborné semináre, ktoré sa konali …

 

 

10. Októbra sa konal 5. ročník celoslovenských dní poľa so zameraním na zber kukurice. Hlavným organizátorom tohto podujatia je združenie Agrion (Združenie výrobcov a predajcov pôdohospodárskej techniky v SR), ProfiPress a Agro-divízia Selice. PD Selice poskytla priestory na odborné semináre, ktoré sa konali od raňajších hodín a takisto plochu na predvádzanie strojov. Predvádzanie sa uskutočnilo následne po odborných seminároch. Pekné počasie a dobrá organizácia prilákala hojný počet návštevníkov. Stroje STROM BEDNAR boli predstavená firmou Agroservis Komárno.

Praktické ukážky začali mlátičkami

Prvotné spracovanie kukuričných klasov začalo mlátičkami s kukuričnými adaptérmi. Práca s rastlinnými zvyškami je v agronomických postupoch stále dôležitejšia. I keď adaptér kvalitne nadrví mulč, aspoň nad druhým kolienkom stonky, je dobré strnisko pred ďalšou operáciou zmulčovať cca 5cm nad povrchom. Zmulčovaný materiál sa lepšie a jednoduchšie zapraví ďalšou operáciou a vlastné tlenie mulča je dynamickejšie. Dusík je plne využitý pre následné plodiny. V Seliciach bol predstavený STROM BEDNAR Mulcher MZ 4500. Jednalo sa o jediný takýto typ stroje na poľnom dni. Tento stroj síce nedosahuje takej kvality mulčovania  ako klasické kladivkové mulčovače, je populárny pre ďaleko väčší výkon, ktorý je spojený s pracovným záberom stroja a pojazdovou rýchlosťou 12-14km/hod. Naviac je pre práci so STROM BEDNAR Mulcherem možné použiť traktoru nižšej výkonnostnej triedy. Náklady na náhradní diely sú taktiež o dosť nižšie. Vďaka týmto dôvodom sa STROM BEDNAR Mulcher stal jedným z najpopulárnejších strojov na Slovensku

  
 Žatva kukurice JD 660 s žacou lištou Geringhoff. Kvalitne spracovaný mulč je zárukou dobrého pôdneho humusu.

 

Atlas s A-disky uspel

V Seliciach bol prvýkrát na Slovensku verejne predstavený diskový podmietač Atlas AO osadený profilovanými A-disk. Profilovaný tvar diskov je schopný diskovať pôdu kvalitnejším spôsobom ako klasicky zubatý disk. Jeho schopnosť spočíva vo väčšej zvlnenej ploche a agresívnemu uhlu vstupu do pôdy. Profily disku sú schopné väčšieho vynášania pôdy zo zeme a tým aj lepšieho zapravenia rastlinných zvyškov do pôdy. Viac ostrých hrán disku má agresívnu rezaciu schopnosť. Výsledkom je kvalitne zdiskovaná pôda so zapraveným narezaným rastlinným materiálom.

  
 Profilované disky budúcnosť u diskových podmietačov krátkej koncepcie!!? Na obrázku je viditeľný rozdiel po prejazde A-diskom od STROM BEDNAR a klasickým zubatým diskom.

 

Inovácie dlátových pluhov Terraland

Po diskovaní prišlo na radu bezorebné spracovanie pôdy. STROM BEDNAR Farm Machinery v Seliciach predstavil dva typy dlátových pluhov s označením TO 6000 a TN 3000 Profi. Obidva typy sú novinkou roku 2012.

TO 6000 je široko záberový typ dlátového pluhu s hydraulickým istením radlíc a pojazdovou nápravou v strede rámu čo umožňuje prácu  aj vo vlhkých podmienkach bez práce zadného utužovacieho valca.
TN 3000 Profi je „klasický typ“ Terrlandu doplnený o zadné Cutter disky. Tie umožňujú pracovať s väčším množstvom rastlinných zvyškov – možnosť náhrady podmietky a v mnohých prípadoch vytvorenie sejbového lôžka už po jednom prejazde.

Pri bezorebnom spracovaní pôdy s Terralandom je nutná potreba výkonu agregátu, pretože pri pomalej pojazdovej rýchlosti nie je pôda dostatočne miesená. Odporúčané rýchlosti sa pohybujú od 9 do 11 km/h. Vtedy nastáva najkvalitnejšie kyprenie a miesenie pôdy v úrovniach, tak aby bolo dosiahnutého dokonalého výsledku. Stroje Terraland sa stali  počas 2 rokov na Slovensku veľmi populárne pravé vďaka všestrannému využitiu stroja.

 

  
 Terrland TO 6000 so 6 m záberom to sú vzaručené vysoké denné výkony v bezorebnom spracovaní pôdy. Terrland TN 3000 Profi so svojím príslušenstvom Cutter disk, ktorá je schopná dobrého  zapravenia rastlinných zvyškov a to s použitím bezorebnej technológie do 65 cm.

 

 

Ing. Juraj Školka
obchodný zástupca pre Slovensko
tel.: +420-725-878-625
email: skolka@stromc.cz

Novinky

Chci stroj BEDNAR

Mám stroj BEDNAR

Ke stažení

O nás