Zpět na novinky

23.
Únor
2011

Nový kompaktor pod drobnohledem

Na začátku září jsme poslali na pole připravovat nový Swifter SO_F (facelift), novinku pro rok 2011. Předseťový kompaktor Swifter SO_F navázal na naše mnohaleté zkušenosti s výrobou kompaktoru Swifter SO, ze kterého vzešla také jeho koncepce. Nový design rámů a…

Na začátku září jsme poslali na pole připravovat nový Swifter SO_F (facelift), novinku pro rok 2011. Předseťový kompaktor Swifter SO_F navázal na naše mnohaleté zkušenosti s výrobou kompaktoru Swifter SO, ze kterého vzešla také jeho koncepce. Nový design rámů a celkově odlišná konstrukce stroje se stejným úspěšným sledem pracovních orgánů nabízí zákazníkům všechny přednosti kompaktoru v novém kabátě a s výrazně nižšími pořizovacími náklady.

Náš zákazník, náš pán

Stroj se během září testoval na pozemcích společnosti Trigo s.r.o. Dobřany v západních Čechách. „Nové stroje vždy testujeme společně se zákazníky. Řada z nich má dlouholetou praxi s různými typy strojů a vědí přesně, co potřebují. Proto jejich zkušenosti a připomínky uvádíme přímo do praxe. Úzká spolupráce se zákazníkem patří mezi naše priority. Právě proto mnoho našich strojů vzniklo přímo z potřeb a zkušeností konkrétních zákazníků.“ popisuje systém testování a zlepšování prototypů Václav Homola (produktový manažer), se kterým jsme udělali rozhovor o novém stroji.

V. Homola spolu s obsluhou detailně procházejí stroj.

Nový design, nová konstrukční řešení Swifter SO_F.


Čím se hlavně liší Swifter SO od nového Swifteru SO_F?

“Nový Swifter SO_F je čistě předseťový kompaktor, u kterého není možnost vyměňovat celé pracovní sekce se všemi pracovními orgány jako je tomu u modelu SO, který má v nabídce 2 varianty kompaktorových sekcí a jednu diskovou podmítací. U modelu SO_F se nevyměňují celé pracovní sekce, ale pouze vnitřní sekce s radličkami, nebo gamma-hroty. Proto výroba úspěšného typu SO bude dále pokračovat. Další odlišností od tradičního SO je v možnosti hydraulického nastavení pracovní hloubky radliček (gamma-hrotů) přímo z traktoru, nebo možnost jednořadého crosskillu pro drobení a utužení povrchu. Samozřejmě ostatní výhody, kterými disponuje model SO zůstaly zachovány, jako např. možnost dvouřadých crosskillů se samočisticím efektem, crosskilly do kamenitých půd, nebo hydraulický přední smyk. Swifter SO_F je ideální řešení pro ty zemědělce, kteří chtějí pouze předseťový kompaktor.“ vysvětluje V. Homola.

V jakých pracovních záběrech se bude stroj vyrábět?

“Pracovní záběry budou u poloneseného stroje 4,5,6 a 7m.“

Objevily se nějaké nedostatky během prvního testování?

„Stroj se testoval průběžně v různých podmínkách. Poprvé jsme ho chtěli otestovat v těžkých půdách za mokra. V Trigu  předpokládali, že v takových podmínkách není možné pracovat. Ovšem během chvíle se k překvapení všech ukázalo, že Swifter SO_F pracuje dobře i v takto náročných  podmínkách. Nakonec jsme však od testování v mokré půdě museli upustit, protože traktor neměl dostatečný výkon a začínal se bořit.
Následně stroj odpracoval v Dobřanech cca 200ha v různých půdních podmínkách. První nedostatek se vyskytl během prvních dní ježdění a to s blokací zadního crosskill válce. Pozemky byly kamenité a mezi stěrky a válec se dostaly kamínky, čímž se zadní crosskill zablokoval. Řešení bylo jednoduché, vymontovali jsme stěrky a jezdilo se dále. Podobné nedostatky jsme měli všude, kde jsou malé kameny i u typu SO. Proto jsme vyvinuli crosskill do kamenitých půd, tím se to vyřešilo. Důležitá je proto také práce obchodníka, který by si měl se zákazníkem vyjasnit ,v jakých podmínkách bude prodávaný stroj pracovat a navrhnout tak nejlepší řešení pro zemědělce.“ říká V. Homola.

Stroj bude čistě radličkový nebo bude jako SO i jarní s gama hroty?

„Jak jsem již říkal. Stroj bude i v jarní gama hrotové verzi ovšem s tím rozdílem, že nevyměňujete celé pracovní sekce se všemi orgány, ale pouze vnitřní sekce s radličkami, nebo gama-hroty. Sekce se dají vyměnit velice snadno, protože jsou uchyceny pouze na šesti čepech. Je to velmi jednoduché a celá výměna je otázkou několika desítek minut. Jarní gama hrotová sekce se ukázala jako skvělé řešení brzy z jara, kdy je dobré půdu proteplit a provzdušnit. Radličková se tradičně více používá na podzim, ale v Čechách se oblibou používá i na jaře.“

Na stroji je kypřič traktorových stop, ten u SO nebýval?

„Ale býval , zákazník si mohl kypřič objednat jako doplňkovou výbavu. Na novém SO_F je ovšem kypřič v základu, protože jsme chtěli, aby SO_F mělo vše co měl SO a něco navíc…“

Od kdy bude nový typ k dispozici zákazníkům?

“Stroj se během zkoušení jevil velmi dobře. Jediným větším nedostatkem byla blokace válce. To se vyřešilo během chvíle. Jiné nedostatky jsme během podzimního testování nezaznamenali a to se testovalo v různých půdních podmínkách. Proto je od jara 2011 k prodeji. Ovšem tento testovací kus již zůstal v Trigu, protože byli s jeho prací natolik spokojeni, že ho nechtěli nechat odjet.“ uzavírá rozhovor V. Homola.

Ing. Jan Bednář

 

Novinky

Chci stroj BEDNAR

Mám stroj BEDNAR

Ke stažení

O nás