Zpět na novinky

07.
Únor
2011

Nelehká příprava půdy na „horách“

Také jste překvapeni při čtení tohoto názvu? Ano, dnes se opravdu podíváme do velice zajímavého zemědělském podniku s názvem Taurus Protivanov, kde není vyjímkou první sněhová nadílka v polovině října. Geograficky je totiž družstvo situováno na Drahanské vrchovině 680 m.n.m., takže se nacházíme ve vyšších, téměř horských polohách. Družstvo hospodaří na…

Také jste překvapeni při čtení tohoto názvu? Ano, dnes se opravdu podíváme do velice zajímavého zemědělském podniku s názvem Taurus Protivanov, kde není vyjímkou první sněhová nadílka v polovině října. Geograficky je totiž družstvo situováno na Drahanské vrchovině 680 m.n.m., takže se nacházíme ve vyšších, téměř horských polohách. Družstvo hospodaří na 1700ha půdy, z toho orná půda zabírá 1046ha. Hlavním zaměřením je živočišná výroba, která přináší do podniku zhruba 60% celkových tržeb. Díky klimatickým podmínkám se v rostlinné výrobě prosazují hlavně plodiny krmné.

Hlavní mechanizátor Taurusu p. Ivan Laichman (zprava), obsluha stroje Petr Čihák (zleva).

Zadní část stroje je řešena kombinací tandemových crosskill válců a finish válečeku.


Vysoce kamenité půdy otestují každý stroj

Na pozemcích místního podniku převažují zejména písčité a velmi kamenité půdy. Několikrát ročně zde probíhá sběr těch největších kamenů, ale ve srovnání s celkovým množstvím jsou výsledky minimální. Stroje jsou zde tak vystavovány velmi náročným zkouškám, při kterých se jasně ukáže s jakou precizností jsou vyráběny. Jedním z takto otestovaných strojů je i člen rodiny Swifter Concept (3v1), která je známá možností výměny pracovních sekcí v rámci univerzálního rámu. V tomto případě se jednalo o model SWIFTER SO, který je vybaven radličkovými sekcemi. „Během celého období, kdy u nás Swifter SO pracuje, jsme nemuseli řešit jakýkoli závažnější problém a stroj odvádí vysoce kvalitní práci, která nám umožní rychlou přípravu. To je pro nás nejdůležitější.“ dodává hlavní mechanizátor podniku, Ivan Laichman.

Mezi konkurencí obstál na výbornou

Na výběr strojů je v podniku kladen velký důraz a nejinak tomu bylo i v případě kompaktoru. „Vybírali jsme ze tří značek a můžu s čistým svědomím říct, že po prvním přejezdu Swifteru bylo rozhodnutí jasné. Pro testování jsme zvolili extra členité a kopcovité pole a žádný z konkurenčních strojů nedokázal vytvořit tak rovnou plochu, do které by se dalo ihned zasít. Navíc kopírování povrchu je u Swifteru bezkonkurenční. V případě jednoho staršího stroje jiné značky, který mimochodem už vlastníme, je rozdíl výšky jednotlivých sekcí na nerovném povrchu natolik veliký, že jsou pro ideálně připravené pole nutné dva a více přejezdů, popřípadě použití cambridge válců, což nám samozřejmě výrazně zvyšuje celkové náklady.“ vysvětluje Ivan Laichman.

Vysoký komfort i v hrubé brázdě a za 5l/ha

Tažným prostředkem je v podniku traktor o výkonu 240 koní. Ten si s kompaktorem doslova hraje a při rychlosti 12km/h se jeho spotřeba pohybuje okolo 5l/ha. Díky dvojitému odpružení (individuálně odpružené slupice a odpružené pracovní sekce) je práce komfortní i ve vysokých rychlostech. „Velice oceňuji ovladatelnost stroje, mnoho polí je rozděleno nepravidelnými remízky a někdy je opravdu složité se v některých částech pole vytočit, se Swifterem v 7mi metrovém záběru to zkušenému řidiči nečíní žádný problém. Za směnu dokáže zpracovat téměř 50ha a ve většině případů se ještě tentýž den provádí setí. Se Swifterem nás tedy může zima uvítat mnohem dříve.“ s úsměvem doplňuje hlavní mechanizátor.

To nejlepší ocenění

Návštěvy podniků jako je Taurus Protivanov jsou pro nás potvrzením toho, že naše neustálé úsilí vynakládané do uspokojování skutečných potřeb zemědělců je smysluplné. Navíc si Swifter našel velmi dobré uplatnění i v nelehkých horských podmínkách a to je pro něj tím nejlepším ohodnocením.

Ing. Jan Bednář

Novinky

Chci stroj BEDNAR

Mám stroj BEDNAR

Ke stažení

O nás