Zpět na novinky

07.
Červenec
2014

Náročná zelenina!

V podniku Veľký Biel zaoberajúci sa len rastlinnou produkciou, pestujú najmä tradičné poľnohospodárske zrniny, zeleninu a v nemalom množstve aj mak. Podnik neďaleko Malých Karpát,  disponuje orebnou pôdou o rozlohe 980 ha, rozkladajúcou sa na ôsmich chotároch v okruhu 10 km od strediska. Svojou polohou je tunajšia pôda ovplyvnená naplaveninami Malého Dunaja a veľkým úhrnom zrážok počas roku.

Nová technika v podniku

Spracovanie pôdy pri pestovaní zeleniny vyžaduje dôslednosť a precíznosť, a preto sa podnik p. Michala Szalaya rozhodol investovať do kvalitného stroja Swifter SO 6000 na predsejbovú prípravu. Sám majiteľ podniku popisuje výhody pri spracovaní pôdy Swifterom: „Je to prispôsobivý stroj, ktorý dokáže pracovať ako v ťažkých podmienkach tak aj vo vlhkých podmienkach, napriek tomu , že sa u nás na poli občasne vyskytujú stojaté vody. Páčia sa nám dvojité crosskill valce skvelé práca v morku vôbec sa nezalepujú. Kompaktor má výbornú priechodnosť a dobre drobí aj väčšie hrudy na poli.“
Podnik uvažuje o zakúpení jarných sekcií do kompaktora  na jarné práce, pre menšie otvorenie pôdneho profilu. Aj keď,  so súčasnou novou SB sekciou je veľká spokojnosť.

Zľava: p.Deják(agronom), Szalay ml., Ján (obsluha traktora), M.Szalay(majiteľ)

Dvojité crosskill valce si hravo poradia s vlhkými podmienkami a precízne pripravia pôdu ako predposledná operácia Swiftra.

Technológia spracovania po orbe

Tradične používajú jednoduché smyko-brány na prvotné urovnanie povrchu, hneď na to nastupuje plytké spracovanie Swiftrom SO 6000. Ako ťažný prostriedok v podniku používajú traktor Fendt 924 osadený dvoj montážnymi kolesami, preto je Swifter SO 6000 vybavený kypričmi stôp priamo za traktorom na ojnici kompaktora.

 „Pred siatím kukurice nastavujeme kompaktor hlbšie až na 7 cm, u cibule a maku je to iné stačí precízne spracovanie do 4 cm. Swifter s SB sekciou má výborný prekrytie  radličiek, s klasickými šípovými by ani nešlo tak precízne plytko spracovať pôdu. SB radličky lepšie držia stopu a to je podstatné pri spracovaná pôdy pred sejbou zeleniny.“, komentuje agronóm podniku pán Jozef Deák.

Rastlinná produkcia podniku: Zelenina (250ha zemiaky, 86ha cibuľa ozimná a cibuľa jarná, 35ha mrkva), Zrniny (514ha kukurica, slnečnica, pšenica jarná a pšenica ozimná), Olejniny (75ha mak)

Juraj Školka

Novinky

Chci stroj BEDNAR

Mám stroj BEDNAR

Ke stažení

O nás