Zpět na novinky

06.
Březen
2015

Mulčováním posklizňových zbytků ke zdravým porostům

Základem každého dobrého hospodáře má být prevence šíření chorob a škůdců. Jedním z takových opatření je i správný management posklizňových zbytků. Ač se může zdát tato operace pro někoho nákladná a zbytečná, opak je pravdou. Správné a rychlé rozdrcení posklizňových zbytků nám může výrazně ušetřit náklady za budoucí ochranu rostlin, protože předejdeme jejich vzniku a následnému šíření. V neposlední řadě, se nadrcené rostlinné zbytky po zapravení mnohem rychleji, lépe a za menší potřeby N (dusíku) v půdě rozkládají. Samozřejmě nám nadrcené posklizňové zbytky mulčovačem usnadňují i jejich samotné zapravení do půdy.

 

Složení mulčovače do transportní polohy a transport na pole je velmi snadné a rychlé.

Žárově zinkované hlavní části stroje a ochrana pancéřováním, to jsou hlavní konkurenční výhody stroje.


Rozhodnutí pro kvalitu

Že se mulčování vyplatí, vědí i ve skupině Zemědělské služby Dynín a.s. a proto si koupili širokozáběrový horizontální mulčovač MM 7000 o záběru 7 metrů naší firmy BEDNAR. Tento stroj má tuhý pevný rám připravený k extrémním sezonním výkonům. Jako jediný na trhu má žárově zinkované hlavní části stroje, což výrazně zvyšuje odolnost a životnost stroje vůči jednak povětrnostním vlivům a jednak vůči rostlinným šťávám, které jsou většinou velmi agresivní díky listovým kyselinám v rostlinách obsažených. Stroj má spodní část chráněnou pancířem, aby byl chráněm proti průrazu kamenem. Velmi důležité je používat na drcení kukuřičného strniště tzv. kukuřičnou sadu nožů. Jde o dva nože nad sebou, což má výrazný vliv na zlepšený drtící efekt zbytků rostlin.

Pracovní záběr stroje MM 7000 je úctyhodných 7 metrů.

Dokonalé a rychlé drcení strniště po silážní kukuřici.


Vysoký denní výkon

Mulčovač MM 7000 přesvědčuje i svým vysokým denním výkonem. Po prvním nasazení s ním v Dyníně zvládli za 13 hodin práce zmulčovat kukuřičné strniště o rozloze 130 ha, přestože se nejednalo o jeden celistvý půdní blok. Mulčovat posklizňové zbytky se opravdu vyplatí. V Dyníně to vědí ,a proto tuto nezbytnou činnost pro moderní agronomii dělají.

Výsledek po práci mulčovače.

Zleva Dalibor Doubek, ředitel Agrochov Dynín družstvo a Ladislav Máca, obsluha pracovní soupravy.


VIDEO:

Novinky

Chci stroj BEDNAR

Mám stroj BEDNAR

Ke stažení

O nás