Jak zachránit letošní ohroženou úrodu

Letošní úroda by mohla být ohrožena na výnosech díky nepříznivému vývoji počasí. Jak se správně zachovat? Kde mají rostliny největší problém? Jak dobře zvládnout nastartování porostů? Co se vám vyplatí? To vše se dočtete o několik řádek níže.

Proměnlivé zimní období

Prakticky celou zimu porosty vegetovaly díky příznivým teplotám a pak udeřila vlna silných únorových mrazů. Převážně šlo o tzv. holomrazy, tj. mrazy bez sněhové pokrývky. Následně se na pár dní oteplilo. Porosty se probudily a přišla druhá vlna zimního počasí. V noci opět padaly teploty pod bod mrazu, místy dost hluboko, a přes den se pohybovaly jen těsně nad nulou. Porosty jsou díky těmto výkyvům počasí značně vyčerpané, a hlavně mají už více než měsíc zpožděnou vegetaci.


První kroky po nepříznivé zimě

Je důležité, aby každý zemědělec správně podpořil nastartování porostů. Jak vše zvádnout: Jakmile se oteplí alespoň na 2–3 dny a ve výhledu nemá v noci mrznout, je potřeba do porostů řepek, pšenic a zejména jejich slabších porostů, vyjet s kapalným hnojivem AmiPhos v dávce 20 l/ha. Toto hnojivo obsahuje fosfor ve formě polyfosfátu a zajišťuje zvýšený přímý účinek, protože prostupuje ke kořenům rychleji než anorganické formy fosforu. V prvních fázích ošetřování porostů po letošní zimě se vyplatí přidávat do postřikovače i močovinu v dávce 5 kg/ha a posilovat tak rostliny přes list.


Cílem je podpora vyvážené tvorby nadzemní hmoty a kořenového systému . Ta umožní optimální využití vody, živin a slunečního záření. Dále vytvoří vhodné podmínky pro intenzivní zakládání a rozvoj výnosotvorných prvků. Celkové posílení příjmu živin rostlinami omezuje stres způsobený biotickými i abiotickými vlivy během následující vegetace.

Kde vzniká problém?

Hlavní problém je díky studenému a mokrému průběhu počasí (půda je hodně mokrá a bez vzduchu). U kořenů rostlin, zejména řepky, je minimální kořenové vlášení, kterým rostlina začíná přijímat živiny okamžitě z půdy.


Porostům se musí po nepříznivé zimě pomoct. Kdo to neudělá, tak se mu u řepky stane to, že vyrazí prudce po oteplení nahoru a rostliny budou hubené, slabé a bez dostatečného navětvení. To následně negativně ovlivní výnos. Při takto nepříznivém počasí nestačí standartní hnojení, jak jsme zvyklí. Je potřeba ještě přidat něco navíc a přimět tak rostliny, aby hnojením dodané živiny začali přijímat kořeny.

© 1997 BEDNAR • FMT s.r.o. • Dlouhá Ves 188 • 516 01 Rychnov nad Kněžnou – Česká republika