Zpět na novinky

21.
Leden
2011

Jak se diskovalo v Králíkách

U Nového Bydžova v obci Králíky (okres Hradec Králové), kde hospodaří společnost Rolnická a.s. Králíky , v polovině září pracoval krátký diskový podmítač SwifterDisc XO 7000 o pracovním záběru 7m. Místní zemědělský podnik je známý…

U Nového Bydžova v obci Králíky (okres Hradec Králové), kde hospodaří společnost Rolnická a.s. Králíky , v polovině září pracoval krátký diskový podmítač SwifterDisc XO 7000 o pracovním záběru 7m. Místní zemědělský podnik je známý velmi těžkými půdami, SwifterDisc si s nimi poradil.

Za víkend podmítnuto

Na pozemcích Rolnické a.s. pracoval SWIFTERDISC XO 7000 o záběru 7 m za pásovým traktorem John Deere 8345RT o výkonu 345 koní. Pro tento typ krátkého diskového podmítače je ale plně dostačující výkon 220 koní.  V okolí Nového Bydžova stroj během dvou víkendových dní zpracoval více než 100 ha výdrolu hrachu. Pracovní rychlost se pohybovala mezi 12- 14 km/h se spotřebou pohonných hmot 6,3-6,5 l/ha.

Ing. David Ryčl vysvětluje obsluze stroje správnost práce.

Pracovní výkon se v Králíkách pohyboval okolo 7 ha/h.


Stroj se musí umět přizpůsobit

Na pole se přijel podívat hlavní mechanizátor družstva p.Macháček, aby zkontroloval práci stroje. Boční disk , který zabraňuje tvorbě hrůbku vytvářel na pozemku rýhy. Proto ho bylo potřeba přenastavit vhodným způsobem. To je možné snadno provést díky otočnému uložení nosiče disku na rámu. Ten umožňuje měnit pracovní výšku bočního disku a tak ho přizpůsobit konkrétním podmínkám. Přesné nastavení bočních disků popř.deflektorů je velmi důležité. Špatné nastavení může vytvářet zmíněnou rýhu nebo naopak hrůbek, ani jedno není dobře pro setí popř. jinou operaci s půdou. Nastavení se mění s pracovní hloubkou a pracovní rychlostí, dle toho jak moc disky „hází hlíny“.

Chytré disky a vhodně zvolený válec

Stroj je vybaven disky o průměru 520 mm, které jsou individuálně odpružené gumovými segmenty. Jejich tvar komolého kužele zaručuje stále stejnou kvalitu práci i při jejich postupném opotřebení (pracovní úhel zůstává stejný). Předváděcí SWIFTERDISC byl vybaven utužovacím válcem roadpacker, který je vyroben z tvrdé přírodní pryže, a proto je vhodný do všech půdních podmínek. Válec se nezalepoval ani při práci ve velmi vlhkých a mazlavých půdách, které se na polích v okolí Nového Bydžova nacházejí. Za strojem zůstávala velmi kvalitní práce. Zaklopení výdrolu bylo velmi dobré a rovnost pozemku dokonalá.  Pracovní výkon se pohyboval okolo 7 ha/h.

Mechanizátor hodnotí

„ Myslím, že by se dalo přímo sít. Máme secí stroj s diskovou přípravou, tak by to bylo možné, musí se na to ještě podívat agronomové. Většinou ořeme, a pak jede Swifter SS 10000 (kompator se záběrem 10m), po něm sečka. V tomto případě si myslím, že by to šlo rovnou zasít“: tvrdil p.Macháček.

Nesuďte podle obalu

Ačkoli je SWIFTERDISC klasický podmítač krátké koncepce, je také, jak název napovídá, členem rodiny SWIFTER Concept.  To znamená, že je jeho hlavní rám univerzální a proto umožňuje osazení třemi různými druhy pracovních sekcí- diskovou (viz. XO v Králíkách), radličkovou, ale i gamma-hrotovou. Takže se může podmítač velice snadno proměnit i na kompaktro pro přípravu seťového lůžka jediným přejezdem.
A v případě, že si podnik pořídí celou rodinu Swifter Concept, získá 3 různé stroje s úsporou nákladů až 34%. A to je číslo, které již stojí za zamyšlenou.

Ing. Jan Bednář

 

Novinky

Chci stroj BEDNAR

Mám stroj BEDNAR

Ke stažení

O nás