Zpět na novinky

05.
Prosinec
2011

Druhý širokozáběrový kompaktor Swifter v PD Sokolce

V polnohospodářském družstvu Sokolce na jižním Slovensku pracuje již přes 2 a půl roku úspěšně kompaktor Swifter SS 12000, který zde připravil k setí již tisíce hektarů. Výměra družstva čítající přes 4000ha vyžadovala…

 

   V polnohospodářském družstvu Sokolce na jižním Slovensku pracuje již přes 2 a půl roku úspěšně kompaktor Swifter SS 12000, který zde připravil k setí již tisíce hektarů. Výměra družstva čítající přes 4000ha vyžadovala urychlení přípravy půdy a dobré zkušenosti s kompaktory STROM Swifter SS (nyní nesou označení SM) se rozhodli o nákupu dalšího Swifteru, tentokrát novinky roku 2011 označené – SE 12000.

Hned dva kusy…

    Kompaktor Swifter řady SE byl poprvé k vidění jako „studie“ na Techagru 2010. Od té doby stroj prošel několika úpravami, které přinesla zemědělská praxe a dospěl k finální verzi Swifteru SE. Pro podzimní přípravu byly na jižní Slovensko dodány 2 ks serie SE. První 12m verze do PD Sokolce a druhý 10m stroj p.Nagymu, sousedovi polhospodárského družstva v Sokolcích.

Hlavní agronom družstva p.Lajtoš u stroje Swifter SS 12000 který spokojeně využívají již 3 roky. Area manager pro Slovensko p.Jozef Bruzsi vysvětluje
nastavení stroje obsluze
Starý kompaktor Swifter SS vs. SE…
   Hlavní rozdíl mezi provedením komapktorů SS a novým SE je ve způsobu skládání. Zatímco řada SS se skládala směrem dozadu, serie SE se skládá směrem vpřed.„Můžeme porovnat oba stroje, nový Swifter je lepší zejména díky větší pohodlnosti pro obsluhu“, hodnotí oba stroje hlavní agronom družstva p.Lajtoš.  „Další velkou výhodu Swifter SE je páskový hydraulický smyk, ten na stroji SS nemáme, je to znát na některých parcelách v kvalitě práce“ doplnil p.Lajtoš.
Pro Swifter SE 12000 je vhodné využívat GPS navigaci,
dosáhnete tak vyššího výkonu
Páskový hydraulicky ovládaný smyk zvyšuje kvalitu přípravy a pohodlnost celé pracovní operace

Kompaktor SE připravil již přes 1000ha…

   V Sokolcích Swifter SE připravil cca 1000ha pro setí. V současné době stroj pracuje v agregaci s traktorem JD 8530, pracovní rychlost se pohybuje mezi 12-15km/hod. Dále se počítá s jeho využitím i za traktorem Fendt o výkonu 300koní, který stroj rovněž bez problému utáhne.

 

 

 

Rovina pozemku po jediném přejetí ve 12 metrové šíři záběru. 12m záběr je schopný za 1pracovní směnu (8hodin) připravit přes 100ha.

 Nová ložiska válců…
   Kromě vlastního skládání stroje a celkově odlišného designu jsou mezi stroji Swifter SS (nyní SM) a Swifter SE další rozdíly, které nejsou na první pohled evidentní, ale v praxi velmi oceňované. Problematickou částí všech kompaktorů bez rozdílu značky jsou ložiska válců. STROM na jaře 2011 zavedl do výroby nový zapouzředný typ ložisek válců. Po jarních a podzimních přípravách půdy vyplynulo z praxe, že nový typ má výrazně větší odolnost než-li staré provedení. Navíc na hřídelích crosskill válců začaly být montovány vymezovací pružiny, který svým přítlakem neustále tlačí crosskill talíře k sobě – nevytváří se tak vůle mezi obručemi. Toto řešení přispívá k výrazně vyšší životnosti tandemových crosskill válců.

Složení stroje Swifter SE směrem vpřed na tažnou oj nabízí komfortní řešení přepravních rozměrů. Vymezovací pružina na hřídeli tandemových crosskill válců pomáhá zvýšit životnost válců.

Ing. Jan Bednář