Zpět na novinky

14.
Říjen
2010

Den Kukuřice v Selicích

V polovině října se konal tradiční Den Kukuřice v Selicích na Slovensku. V krásný podzimní den se přišla na akci podívat velká část zemědělců zejména ze západního, středního a jižního Slovenska. STROM na akci přestavil 2 stroje určené pro zpracování půdy kukuřičného strniště, na Slovensku známý Terraland TN 3000D a stroj určený pro …

V polovině října se konal tradiční Den kukuřice v Selicích na Slovensku. V krásný podzimní den se přišla na akci podívat velká část zemědělců zejména ze západního, středního a jižního Slovenska. STROM na akci přestavil 2 stroje určené pro zpracování půdy kukuřičného strniště, na Slovensku známý dlátový pluh Terraland TN 3000D a stroj určený pro předseťovou přípravu pro kukuřici kompaktor Swifter SO.

Organizace potěšila

Celá akce se konala pod záštitou sdružení AGRION, které  sdružuje výrobce a prodejce zemědělské techniky na území Slovenské republiky. A nutno říci, že celá organizace polního dne byla perfektní. Celý polní den probíhal na velice profesionální úrovni a návštěvníci mohli vidět praktické ukázky začínající sklízením kukuřice přes orbu až po setí. Pořadatel navíc doplnil praktické ukázky nejmodernějších technologií pro zpracování kukuřice odborně konzultačním seminářem, na kterém se farmáři dozvěděli nejnovější informace o technologiích pěstování kukuřice, využití biomasy a mnoho dalších. A jak je u polních dnů pořádaných tímto sdružením zvykem, byla účast velice slušná.

Odborná veřejnost se schází v Selicích každým rokem.

V první vlně vyrazily sklízecí mlátičky.


Po sklízecích mlátičkách se mulčovalo a oralo

Polní den probíhal na profesionální úrovni. Nejprve zrnovou kukuřici sklidily sklízecí mlátičky, poté strniště přejeliy mulčovače a následovaly stroje na přípravu půdy a sečky. Terraland byl po kukuřici fantastický. Jediné stroje, který se mohly rovnat kvalitou práce a zapravením rostlinných zbytků byly pluhy – ty zapravily lépe, ale v mokrých podmínkách 7radličný pluh bylo problém vůbec táhnou a pracovní hloubka byla 25cm oproti dlátovému pluhu 45cm.

Výsledky práce TERRALANDU jsou perfektní. Pracovnín hloubka 45 cm.

Traktorista si TERRALAND velmi pochvaluje – zachránil nám 300 ha.


Dlátový pluh pomohl tam, kde klasický pluh nestačil

Dlátový pluh Terraland TN 3000D byl zapůjčen z místního zemědělského podniku Agro-Divízia Selice. Stroj zde byl v prosinci 2009 na testech a již tady zůstal, důvody proč se tak stalo  vysvětloval místní traktorista: „ V podniku pracuji již 35let, dříve jsem pouze oral , ale když jsem loni dostal do zkoušek tento stroj, už jsem ho nechtěl dát pryč. Nejenom že jsme zachránili 300ha , protože pluhem ani ničím jiným do toho nešlo vjet, ale všude kde jsem pracovali s tímto strojem letos nebyly louže a to v tomto deštivém roce nesmírně pomohlo“.

K vidění byl i nejrychlejší kompaktor na trhu

Předseťový kompaktor Swifter SO 4000 byl zapůjčen od Jozefa Brusziho, který po celou dobu polního dne vysvětloval hlavní výhody kompaktoru Swifteru oproti jiným strojům. Tento člen rodiny Swifter Concept, která umožňuje hlavní rám osadit  třemi různými pracovními sekcemi (radličky, gama-hroty, disky), se na Slovenském trhu již dobře zabydlel. Způsob uchycení pracovních sekcí k hlavnímu rámu eliminuje přemnášení rázů na traktor , čímž umožňuje stroji komfortně pracovat v rychlostech až 15 Km/hod. To řadí Swifter mezi nejrychlejší kompaktory na trhu vůbec. Hydraulický přední smyk, kterým může traktorista okamžitě reagovat na terénní nerovnosti, crosskill válce s finish válečkem a mnoho dlaších předností, to vše jsou výhody, které mají vliv na kvalitu předseťové přípravy.

Celková spokojenost

Jak jsme uvedli výše, celá akce proběhla ve skutečně profesionálním duchu a účast tomu odpovídala. Všechny stroje předvedly své přednosti, návštěvníci se douzvěděli o nových trendech v zemědělství a viděli i praktické ukázky strojů.  Obecně známý dlátový pluh zaujal nejednoho zemědělce.
Z celého polního dne nakonec zůstaly samé dobré dojmy a těšíme se, až se budeme moci za rok opět zúčastnit.

Ing. Jan Bednář
STROM Export

Novinky

Chci stroj BEDNAR

Mám stroj BEDNAR

Ke stažení

O nás