Zpět na novinky

01.
Srpen
2013

Atlas nahradil starý hřídelový podmítač

Zemědělský podnik MORAVSKÁ AGRA a.s. Velké Pavlovice hospodaří na celkové výměře 2 200 ha, z čehož 2 005 ha je orná půda, zbytek výměry tvoří sady a pronajímané vinice. Pozemky s ornou půdou jsou situovány v části okresu Hodonín a Břeclav. V podniku se zabývají pěstováním řepky,pšenice, slunečnice a kukuřice. 60% osevní plochy kukuřice je určena na zrno …

Zemědělský podnik MORAVSKÁ  AGRA  a.s. Velké Pavlovice hospodaří na celkové výměře 2 200 ha, z čehož 2 005 ha je orná půda, zbytek výměry tvoří sady a pronajímané vinice.   Pozemky s ornou půdou jsou situovány v části okresu  Hodonín a Břeclav. V podniku se zabývají pěstováním řepky,pšenice, slunečnice a kukuřice. 60% osevní plochy kukuřice je určena na zrno a zbytek na siláž jako zdroj pro vlastní BPS o současném výkonu 0,5MW, s plánovaným navýšením kapacity výkonu na 1 MW do konce tohoto roku.

Nutnost obměny staršího diskového podmítače za moderní stroj

V zemědělském podniku doposud využívali na podmítky klasický hřídelový diskový podmítač, přičemž jeho využití postupně sláblo a to díky zvyšující se intenzitě pěstování kukuřice a slunečnice.  „Problémem tohoto typu stroje bylo to, že ve vlhkých podmínkách docházelo k ucpávání diskové sekce mezi stěrkami. Proto jsme začali zvažovat výměnu tohoto hřídelového diskáče za nový s jinou koncepcí“ komentuje ing. Radek Sedláček agronom podniku.

 
 Díky A-diskum o rozměrech 620x 6 mm je možné zpracovávat více rostlinných zbytků.  Atlas AO 6000 je agregován s traktorem o výkonu 350 koní.

 

Nutnost obměny sVýběr padl na diskový podmítač ATLAS

 

Ve Velkých Pavlovicích si zvolili optimální výbavu stroje pro jejich půdní podmínky. Atlas AO 6000 je vybaven předními podpěrnými koly pro snazší dodržení nastavené hloubky půdního profilu, A-Disky, které díky profilovanému tvaru dokonale krájí  houževnaté stonky ( kukuřice, řepka, slunečnice) oproti běžnému zubatému disku a  posledním aktivním pracovním orgánem stroje je utužovací V-Ring pěch vhodný do všech typů půd.

  
 První mělká podmítka řepkového strniště ihned po sklizni v hloubce 8 cm při pojezdové rychlosti 14 km/h.Výsledek práce po jednom přejezdu se strojem Atlas AO 6000.

 

První zkušenosti s Atlasem

 

Mezi  prvními  podmítkami  Atlas AO 6000 zpracovával strniště po sklizni řepky olejky.  Výška strniště byla kolem  35 cm a podmítka následovala ihned po sklizni.  Atlas byl agregovaný s traktorem John Deere 8530 s jmenovitým výkonem 350k. Pracovní hloubka diskového podmítače  byla nastavena kolem 8 cm.  Pracovní rychlost traktoru se pohybovala v rozmezí 14 km/h.  Atlas se díky jeho konstrukci a odpružené zadní nápravě choval velmi stabilně i při vyšších pracovních rychlosti.  „Takovou práci stroje jsem si představoval. Atlas si velice hravě poradil s touto mělkou podmínkou. Díky tvaru A-Disku velice dobře narušil stébla řepky, což bude mít vliv na rychlejší  tlení stonků a dokonale promíchal půdní strukturu a poměrně dobře zaklopil posklizňové zbytky.  Díky tomuto kvalitnímu zpracování řepkového strniště jsme nemuseli použít mulčovač  před podmítkou. Po vzejití výdrolu bude následovat chemický postřik a následně hlubší zpracování univerzálním kypřičem Fenix. Poté bude pozemek připraven na setí pšenice ozimé diskovým secím strojem“, takto hodnotí první práci stroje Atlas ing. Radek Sedláček agronom podniku.

Michal Jurníček,DiS.
Oblastní zástupce  pro Moravu

Novinky

Chci stroj BEDNAR

Mám stroj BEDNAR

Ke stažení

O nás