Zpět na novinky

07.
Prosinec
2015

ATLAS HO a jeho využitie

Tohto ročné leto neprinieslo veľké množstvo zrážok a to spôsobilo poľnohospodárom komplikácie pri spracovaní strniska po žatve. Nebolo tomu inak ani na juhu Slovenska, konkrétne vo Veľkom Klase. Firma Agrolens s.r.o. so sídlom v Čenkovciach, hospodáriaca na 1500 ha sa venuje rastlinnej výrobe a to hlavne pestovaním kukurice, repky olejnej, obilnín ale aj strukovinám. Výmera sa nachádza v oblastiach s ťažkou pôdou, kde pri tohtoročnom suchu ju bolo takmer nemožné spracovať ľahkým diskovým podmietačom s menším priemerom diskov (priemer diskov 520 mm). Z tohto dôvodu sa rozhodli vyskúšať v týchto tvrdých podmienkach ATLAS HO v 5 m zábere (priemer diskov 660 mm).

Skúška pre ATLAS HO
Atlas HO je určený na podmietanie kukurice avšak jeho konštrukcia dovoľuje, aj napriek tomu že má vyššiu hmotnosť, nastavenie na plytkých 5 – 8 cm. Táto hĺbka vyhovuje podmietaniu obilnín. Jeho nastaviteľné maximum je na 18 cm, určené najmä na podmietnutie strniska po kukurici. Pre porovnanie ľahký diskový podmietač s priemerom 520 mm bol taktiež nastavený na 8 cm pracovnú hĺbku. Jeho hmotnosť však nestačila na tak tvrdé podmienky, kde pre ATLAS HO 5000 nebol problém so vstupom diskov do pody a zapravením pozbrových zvyškov. Výhodou tejto skúšky bolo aj to, že majiteľ operuje s traktorom John Deere 8230, kde je ťahová sila dostačujúca na 5 metrový záber, pri dodržaní pracovnej rýchlosti medzi 10 – 15 km/h.

„Tento rok tu máme naozaj extrémne podmienky, ľahké disky nie sú schopné preniknúť do pôdy tá je tvrdá ako skala a ešte k tomu je aj väčšie množstvo rastlinných zvyškov, preto sme hľadali takú náhradu, kde je individuálne uchytenie diskových jednotiek k rámu stroja,“ komentuje obsluha traktora.

Suchá a tvrdá pôda robila problémy na nejednom podniku po žatve.

ATLAS HO 5000 nastavený na 8 cm pracovnej hĺbky ťahaný 230 HP traktorom.


Juraj Školka
juraj.skolka@bednarfmt.com
Tel.: +420 725 878 625

Novinky

Chci stroj BEDNAR

Mám stroj BEDNAR

Ke stažení

O nás